Policja: w czasie wakacji dbajmy o bezpieczeństwo dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 czerwca 2014 11:54

W okresie wakacyjnym dzieci są szczególnie narażone na różnego rodzaju zagrożenia - ostrzega policja i apeluje, by rodzice nie pozostawiali ich bez opieki.

- Nie wszystkie dzieci wyjadą na wypoczynek, większość z nich zostanie w miejscu zamieszkania. Dlatego apelujemy do rodziców, by przypomnieli dzieciom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa - wyjaśnił w rozmowie z PAP rzecznik KGP Mariusz Sokołowski.

Rodzice powinni pamiętać, aby nie zostawiać dzieci bez opieki, bo szczególnie te najmłodsze nie zdają sobie sprawy z zagrożeń. - Chwila nieuwagi, np. nad wodą, czy podczas przejścia przez ulicę, może zakończyć się tragedią - zaznaczył rzecznik.

- Powinniśmy przypomnieć im, jak przechodzić bezpiecznie przez jezdnię, uczulić je, że nie powinny chodzić wzdłuż jezdni, a korzystać z pobocza. Jeśli dziecko nie ma karty rowerowej, nie powinno jeździć po drogach publicznych, gdy ją posiada i chce z drogi korzystać, może jechać jezdnią dopiero wtedy, gdy nie ma ścieżki rowerowej lub pobocza - dodał Sokołowski.

Radził, by przypomnieć dzieciom o zagrożeniach związanych z internetem. Zaapelował, by rodzice sprawdzali na jakie strony internetowe wchodzą ich dzieci. - To istotne, by wiedzieć, czy przeglądane przez nie treści są adekwatne do wieku. Rozmawiajmy z dziećmi, mówmy im, że internet to nie tylko dobra zabawa. Kontrolujmy co robią w sieci, na jakie strony zaglądają. Warto też zastanowić się nad blokadą niektórych stron - radził.

O bezpieczeństwie dzieci powinni też pamiętać rodzice, którzy wysyłają je na kolonie. - Sprawdźmy organizatora i przewoźnika. Wejdźmy na fora internetowe, przejrzyjmy opinie innych rodziców. Pamiętajmy, że mamy prawo dopytać organizatora o kompetencje wychowawców kolonijnych - czy mają ukończone odpowiednie szkolenia i kursy, np. z udzielania pierwszej pomocy - wyjaśnił Sokołowski.

Jak dodał ważny jest również przewoźnik. - Możemy skorzystać z e-usługi "Bezpieczny autobus" i sprawdzić, czy autokar, którym nasze dziecko będzie jechało na wakacje, ma aktualny przegląd techniczny. Zawsze można też zadzwonić na policję i poprosić o sprawdzenie konkretnego autokaru, czy też trzeźwości kierowcy. Prosimy jednak by robić to z wyprzedzeniem - mówił rzecznik.

Policjanci apelują również, by uważać na dzieci podczas wypoczynku nad wodą.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum