Policja apeluje o ostrożność, aby fajerwerki nie powodowały poparzeń i zranień

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 grudnia 2019 19:09

Podczas hucznego witania Nowego Roku nie można zapominać o zachowaniu bezpieczeństwa przy odpalaniu fajerwerków - powiedział PAP komisarz Robert Opas z biura prasowego Komendy Głównej Policji.

Fot. John Haslam:Flickr (CC BY 2.0).jpg

Jak przekazał komisarz, w noc sylwestrową dochodzi do wielu poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych, których powodem w większości przypadków jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad ich bezpiecznego używania.

- Pamiętajmy, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją. Policjanci na bieżąco sprawdzają punkty handlowe oferujące fajerwerki i interweniują w sytuacjach naruszania zakazu ich używania - wskazał Opas.

Policjant przypomniał, że prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, za wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia. - Przedwczesne próby pirotechniczne są niedozwolone prawem - podkreślił.

Poinformował również, że sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. - Pod żadnym pozorem fajerwerków nie powinny odpalać dzieci. Informujmy policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom - zaapelował policjant.

Podał, że przed kupnem fajerwerków należy przede wszystkim sprawdzić, czy ich obudowa nie ma żadnych pęknięć, przerwań, wgnieceń czy wybrzuszeń oraz, czy na fajerwerkach podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi. - Powinna też być dołączona instrukcja obsługi w języku polskim, zawierająca co najmniej informację dotyczącą sposobu odpalenia oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania - dodał komisarz.

- Korzystając z fajerwerków należy wybrać miejsce, w którym nie zrobimy nikomu krzywdy i niczego nie zniszczymy. Sprawdźmy, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne. W pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych - tłumaczył policjant z Komendy Głównej Policji.

Zaznaczył także, że jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało.

 - Huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy więc, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów - dodał.

Bartłomiej Figaj (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum