Polacy oddają osocze krwi za 15-30 euro

Autor: regiopraca.pl/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2014 16:25

Polacy stanowią jedną trzecią wszystkich dawców osocza we Frankfurcie - przyznaje Marion Junghans, rzecznik firmy Haema Blutspendedienst z Lipska, która od pięciu lat ma swój punkt także nad Odrą. Na granicy jest jeszcze jeden - w Zgorzelcu.

Haema ma swoje punkty głównie we wschodnich landach. W oddziale we Frankfurcie nie tylko pracują polscy lekarze. Po polsku są nawet ankiety, które wypełniają dawcy.

- Jednorazowo Niemcy pobierają nawet 750 ml osocza. Wszystko zależy od wagi. Za każde przyjście płacili 15 euro, a za piątym razem 30. Taka premia. Niektórzy koledzy oddawali osocze nawet co trzy dni, bo pozwala na to niemieckie prawo - opowiada jeden z dawców.

Wanda Chmielewska, kierownik gorzowskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, mówi, że w osoczu znajdują się białka, mikroelementy, składniki odżywcze, a także substancje odpornościowe, których niedobory mogą prowadzić do łatwiejszego zapadania na choroby bakteryjne czy wirusowe. - Można je oddawać, ale z głową - podkreśla.

Więcej: http://www.regiopraca.pl/
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum