Polacy oceniają lekarzy: nie jest dobrze...

Autor: Senior.pl/Rynek Zdrowia • • 03 stycznia 2010 14:03

Pracownia Badań Społecznych (PBS DGA) przeprowadziła na próbie 500 osób sondę telefoniczną, z której wynika, że Polacy u lekarza czują się traktowani przedmiotowo.

Na pytanie o traktowanie 49 proc. ankietowanych odpowiedziała, że z ich doświadczeń wynika, że pacjenci są traktowani raczej jak przedmiot, a 34 proc. wybrało odpowiedź „raczej po ludzku".

Ponad połowa badanych twierdzi, że w szpitalach i przychodniach bez powodu traci czas, a tylko jedna trzecia uważa, że jest obsługiwana raczej sprawnie. 51 proc. ankietowanych przyznaje, że są traktowani z szacunkiem, ale co trzeci wybiera odpowiedź „raczej opryskliwie".

46 proc. poddanych sondażowi osób podkreśla, że wprawdzie są informowani o swojej chorobie, ale w taki sposób, że i tak niczego nie rozumieją.

Z doświadczeń pacjentów i ich bliskich wynika, że tylko 8 proc. lekarzy puka przed wejściem do sali chorych w szpitalu, 24 proc. przeprasza za spóźnienie, 23 proc. podaje rękę pacjentowi, a 34 proc. traktuje chorych jak dzieci.

Ponad połowie ankietowanych lub ich bliskim zdarzyło się, że w publicznej służbie zdrowia nie dało się zrobić jakiegoś badania lub zabiegu i musieli za nie zapłacić, mimo że nadal korzystali z publicznej służby zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum