Polacy nie mają wiedzy na temat stanu swojego zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2011 16:22

Z Narodowego Testu Zdrowia Polaków wynika, że 80 proc. badanych Polaków nie wie, jaki ma poziom cholesterolu we krwi, a 70 proc. nie zna poziomu glukozy we krwi.

Polacy nie mają wiedzy na temat stanu swojego zdrowia
Z testu, w którym wzięli udział internauci, wynika także, że prawie 40 proc. badanych nie zna wysokości swego ciśnienia tętniczego. Z kolei prawidłową masę ciała ma jedynie 46 proc. uczestników testu, 24 proc. stale pali papierosy, a 44 proc. ankietowanych może mieć rodzinne predyspozycje do chorób przewlekłych – wynika z ankiety.

– Świadomość ludzi dotycząca swojego stanu zdrowia i konieczności badań profilaktycznych jest niedostateczna – ocenił wynik badań prof. Zbigniew Gaciong z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prof. Gaciong podkreślił, że profilaktyka ma decydujące znaczenie w zapobieganiu chorobom układu krążenia i leczeniu chorób nowotworowych: – Wszystkie badania naukowe pokazują, że to, co najbardziej rzutuje na długość życia, stan naszego zdrowia, na zdrowie publiczne, wydatki związane z leczeniem chorób – to styl życia. Na zdrową starość pracuje się za młodu.

Za niepokojące prof. Gaciong uznał, że 12 proc. respondentów odczuwa dolegliwości zdrowotne, ale nie korzysta z opieki zdrowotnej. Podkreślił, że badania profilaktyczne powinny być zlecane przez lekarzy rodzinnych.

– Z kolei Narodowy Test Zdrowia Polaków może ukierunkować osoby, które nie chodzą do lekarza – dodał.

Dr Bartosz Symonides z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii WUM zaznaczył, że skoro 40 proc. Polaków nie zna wysokości swojego ciśnienia tętniczego, to wiele osób może żyć z nierozpoznanym nadciśnieniem.

Podwyższone stężenie cholesterolu we krwi zwiększa ryzyko udaru mózgu i choroby wieńcowej. Badanie cholesterolu powinno być przeprowadzane u dorosłych, zdrowych osób co 5 lat a częściej w przypadku występujących czynników ryzyka: chorób w najbliższej rodzinie, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, nikotynizmu, otyłości.

Dzięki badaniu stężenia glukozy we krwi można wykryć cukrzycę lub stan przedcukrzycowy. U połowy chorych cukrzyca przebiega bezobjawowo. U osób powyżej 45. roku życia zalecane jest rutynowe badanie co najmniej co trzy lata. Ciśnienie tętnicze każda dorosła osoba powinna zmierzyć co najmniej raz w roku oraz przy każdej wizycie u lekarza. Nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko udaru mózgu, choroby wieńcowej, niewydolności serca i nerek.

Opracowano ponad 120 tys. kwestionariuszy wypełnionych od 25 października do 6 grudnia 2010 r. przez osoby powyżej 18. roku życia.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum