Polacy najbardziej zestresowani w pracy

Autor: onet.pl/Rynek Zdrowia • • 16 września 2010 10:31

Według badania Extended DISC przeprowadzonego w 2009 roku, polscy pracownicy należą do najbardziej zestresowanych na świecie.

Polacy najbardziej zestresowani w pracy

W badaniu obliczono tzw. narodowy wskaźnik stresu „TM" i okazało się, że wśród Polaków jest on wyższy niż w przypadku pracowników z innych krajów.

Choroby układu nerwowego stanowią przyczynę ponad 9 proc. wszystkich zwolnień lekarskich w Polsce. Wprawdzie nie wszystkie z nich związane są ze stresem w pracy, ale dane ZUS z 2009 roku, pokazują, że 1,6 mln Polaków ma problemy o podłożu nerwowym.

Zaburzenia psychiczne były też powodem orzeczeń o przyznaniu renty inwalidzkiej dla ponad 6 tys. Polaków w 2009 roku, co stanowi ponad 13 proc. wszystkich orzeczeń o rencie.

Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze po przebadaniu kilku grup zawodowych stwierdzili, że najbardziej stresującym zawodem jest strażnik więzienny.

Dużą badaną grupą zawodową, w której mamy do czynienia ze stresem chronicznym i stresem traumatycznym są służby mundurowe, pogotowie, lekarze oraz zawody, w których ryzyko wypadków jest bardzo duże, jak np. w budownictwie czy górnictwie.

Więcej: www.onet.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum