Polacy lubią czytać o zdrowiu, ale czy żyją zdrowo?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 04 lipca 2009 10:21

Polacy kupują coraz więcej pism o tematyce zdrowotnej. Według Związku Kontroli Dystrybucji Prasy wzrost sprzedaży dotyczy niemal wszystkich takich periodyków.

- Wydaje się nam, że wypełniamy jakąś lukę. Osoba, która się dowiedziała, że ma chorobę przewlekłą, np. cukrzycę czy nadciśnienie, często nie wie, jak będzie teraz wyglądało jej życie. Ma wiele pytań, np. o zdrowie seksualne czy spędzanie wakacji. A lekarze nie mają czasu na nie odpowiadać - mówi Alicja Paciorek-Kolbus, redaktor naczelna „Żyjmy dłużej”. - Druga grupa czytelników to osoby, które interesują się medycyną. Chcą żyć aktywnie i dobrze wyglądać.

- Polacy zaczynają dbać o siebie, przejmować się swoim wyglądem, zdrowiem. To od paru lat coraz silniejszy trend - dodaje Monika Szymanowska, sekretarz redakcji „Super Linii”.

Psychologowie nie mają wątpliwości: moda na zdrowy wygląd pojawiła się wraz z rosnącą zamożnością społeczeństwa.

- Kapitalizm lubi ludzi przedsiębiorczych, a to oznacza, że większy sukces odnoszą osoby atrakcyjne. Czyli dobrze ubrane, ładne, smukłe. Być chorym -  w kapitalizmie oznacza biedę, dlatego każdy chce być zdrowy i na zdrowego wyglądać. Można nawet powiedzieć, że staliśmy się pod tym względem nadwrażliwi - mówi prof. Zbigniew Nęcki, psycholog społeczny z UJ.

Profesor przewiduje, że ta tendencja utrzyma się mimo kryzysu. Inwestycję w zdrowy wygląd ludzie traktują jak jeszcze jeden atut na coraz trudniejszym rynku pracy.
 
- To rozsądne podejście - mówi Nęcki. Ale zaraz dodaje, że mimo wzrostu popularności pism o zdrowiu, wciąż trudno mówić, że Polacy naprawdę żyją zdrowo.

- Spędzamy średnio 30 godzin tygodniowo przed telewizorem. Niezbyt to zdrowo - podsumowuje psycholog.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum