Polacy coraz częściej korzystają z leczenia dentystycznego na Ukrainie

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 08 sierpnia 2019 12:32

W Polsce za aparat ortodontyczny wraz z wizytami kontrolnymi trzeba zapłacić łącznie nawet 10 tys. zł. Samo założenie aparatu to koszt 4 tys. zł. Na Ukrainie to wydatek jednorazowy, rzędu 2,7 tys. zł. Wizyty kontrolne nic nie kosztują. Ta różnica cen sprawia, że coraz więcej Polaków jeździ na leczenie do naszych wschodnich sąsiadów.

Polacy coraz częściej korzystają z leczenia dentystycznego na Ukrainie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak pisze "Rzeczpospolita", nawet po doliczeniu kosztów przejazdu i noclegów na terenie Ukrainy wielu Polaków uważa, że leczenie uzębienia za wschodnią granicą, bardziej się opłaca.

Przed nieprzygotowaną turystyką stomatologiczną przestrzega jednak dr Tomasz Maria Kercz. Ekspert, wypowiadając się dla "Rzeczpospolitej" - tłumaczy, że w każdym kraju na świecie istnieją praktyki lekarskie oferujące odmienny poziom usług, niekiedy skrajnie różny, dlatego nie powinno się porównywać usług medycznych, biorąc pod uwagę tylko cenę. 

Wyjaśnia też, że analizując ukraińskie cenniki można odnieść wrażenie, że lecznice są raczej nastawione na pacjentów z Europy Zachodniej, a nie państw takich jak Polska.

Powodem rosnącej turystyki stomatologicznej na Ukrainę jest zapewne fakt stałego podnoszenia cen w polskiej stomatologii.

Usługi te drożeją z wielu powodów. Pierwszy z nich, to niskie nakłady na publiczną stomatologię, a po drugie od dłuższego czasu na rynku opieki medycznej obserwujemy trend rosnących kosztów pracy, sprzętu i technologii. Usługi FFS (fee-for-service, opłaty za poszczególne usługi) notują średni roczny wzrost cen ok. 5 proc. jako odzwierciedlenie wzrostu kosztów, szczególnie płac personelu medycznego, które są najistotniejszą składową ceny usług w tym biznesie.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum