Podpalacz punktu szczepień z wyrokiem 5 lat więzienia i 380 tys. złotych

Autorzy: PAP; oprac. KM • Źródło: PAP29 września 2022 15:15

Na pięć lat więzienia został skazany 43-letni Hubert C., który był oskarżony o podpalenie punktu szczepień i budynku sanepidu w Zamościu w sierpniu ubiegłego roku. Wcześniej podpalił również dwa maszty telekomunikacyjne. Oskarżony przyznał się do winy i dobrowolnie poddał karze.

Podpalacz punktu szczepień z wyrokiem 5 lat więzienia i 380 tys. złotych
Podpalacz punktu szczepień dostał karę 5 lat pozbawienia wolności. Ma również zapłacić łącznie ponad 380 tys. zł poszkodowanym. Fot. Shutterstock
  • Podpalacz punktu szczepień w Zamościu to 43-letni Hubert C. Mężczyzna usłyszał wyrok 5 lat więzienia
  • Ma również naprawić szkodę i zapłacić ponad 380 tys. zł na rzecz: Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zamościu, Urzędu Miasta w Zamościu, Zamojskiego Szpitala Niepublicznego, Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie i dwóch operatorów telefonii komórkowych
  • Po podpaleniu punktu szczepień w sierpniu ub. roku mężczyzna udał się do Szwajcarii. Zatrzymano go w lutym

Podpalacz punktu szczepień skazany: 5 lat więzienia i ponad 380 tys. złotych

Jak poinformował PAP w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu Artur Szykuła, wyrok wobec 43-letniego Huberta C. zapadł na skutek porozumienia między prokuratorem, obrońcą oskarżonego i oskarżonym. - Sąd orzekł karę łączną pięciu lat pozbawienia wolności. Na poczet orzeczonej kary zaliczono mu okres tymczasowego aresztowania od lutego do września br. - uzupełnił rzecznik.

Sąd zobowiązał Huberta C. również do naprawienia szkody poprzez wpłatę w sumie ponad 380 tys. zł na rzecz: Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zamościu, Urzędu Miasta w Zamościu, Zamojskiego Szpitala Niepublicznego, Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, jak i dwóch operatorów telefonii komórkowych.

Punkt szczepień podpalony w sierpniu ubiegłego roku. "Przestępstwo o charakterze terrorystycznym"

W nocy z pierwszego na drugiego sierpnia ub.r. 43-letni Hubert C. podpalił w Zamościu budynek Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Peowiaków i mobilny punkt szczepień przeciw COVID-19 przy Rynku Solnym. Prokurator uznał to za przestępstwo o charakterze terrorystycznym w celu poważnego zastraszenia wielu osób. 43-latek oskarżony został również o podpalenie dwóch masztów telekomunikacyjnych we wrześniu 2020 r. na terenie miejscowości Złojec. Śledczy ustalili, że straty powstałe w wyniku zniszczeń wyniosły łącznie ok. 380 tys. zł.

Na początku sierpnia ub.r. kamery miejskiego monitoringu w Zamościu zarejestrowały, jak nieznany mężczyzna przyjechał rowerem pod mobilny punkt szczepień na Rynku Solnym w Zamościu, gdzie podłożył ogień za pomocą łatwopalnej substancji i odjechał. Tej samej nocy w podobny sposób podpalił także budynek sanepidu przy ul. Peowiaków w Zamościu. Po tych zdarzeniach komendant wojewódzki policji w Lublinie powołał specjalną grupę śledczą, której zadaniem było ustalenie i zatrzymanie sprawcy, a minister zdrowia Adam Niedzielski wyznaczył 10 tys. zł nagrody za pomoc w schwytaniu sprawcy.

Mieszkaniec powiatu zamojskiego po dokonaniu przestępstw wyjechał z kraju, przebywał w Szwajcarii. Został zatrzymany w lutym br., gdy przekraczał granicę i zmierzał w kierunku miejsca zamieszkania.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum