Podlaskie: rozpoczęła się akcja "Pola nadziei"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 października 2015 13:57

5 tys. cebulek żonkili posadzono w piątek (16 października) w Białymstoku w ramach tegorocznej inauguracji akcji na rzecz hospicjów "Pola nadziei". Ma ona popularyzować ideę opieki paliatywnej.

Podlaskie: rozpoczęła się akcja "Pola nadziei"
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"Pola nadziei" przeprowadza w regionie już po raz piąty Białostockie Hospicjum Dla Dzieci, które prowadzi Fundację "Pomóż Im".

W piątek 5 tys. cebulek żonkili posadzono w miejskim parku Planty, tworząc w ten sposób pierwsze "miejskie pole nadziei" - mówił podczas inauguracji prezes Fundacji "Pomóż Im" Arnold Sobolewski.

Wskazywał, że akcja przypomina, iż wśród nas "wciąż jest zbyt wiele osób, które potrzebują pomocy i wsparcia". - Patrząc na żonkil uświadomimy sobie, że może coś możemy zrobić dla drugiego człowieka - dodał.

Akcja z roku na rok przyciąga coraz więcej zainteresowanych. W tym roku przygotowano w sumie 12 tys. cebulek do rozdania, a do tej pory zgłosiło się już ponad 120 instytucji i urzędów z regionu. Organizatorzy podkreślają, że wiele szkół i urzędów zgłasza się już po inauguracji, zatem liczą, że w tym roku uda się zebrać ok. 200 podmiotów.

"Żonkilowe pola" powstaną nie tylko w Białymstoku, ale też m.in. w Łomży, Augustowie, Hajnówce, Sokółce czy Choroszczy. Jedno z pól po raz drugi utworzą przedszkolaki z niepublicznego przedszkola w Wasilkowie. Jak powiedziała PAP przedszkolanka Alina Augustynowicz, akcja uczy najmłodszych, że wśród nas są osoby, które potrzebują pomocy. - To akcja, która uczy dzieci dzielenia się i pokazuje, że możemy dać coś innym - mówiła.

Główna część akcji odbędzie się wiosną, kiedy żonkile zakwitną. Kwiaty będzie można kupić, a datki zostaną przeznaczone na cele charytatywne; niektóre żonkile będą rozdawane, by w ten sposób popularyzować ideę opieki hospicyjnej. Oprócz tego zostaną zorganizowane "żonkilowe" konkursy plastyczne, a także warsztaty dla wolontariuszy, którzy chcą pomagać fundacji.

Prowadzące akcję "Pola nadziei" Białostockie Hospicjum dla Dzieci nie jest placówką stacjonarną. Hospicjum tworzy zespół lekarzy, pielęgniarek, specjalistów, którzy dojeżdżają do chorych dzieci, przebywających w domach.

Pod opieką fundacji przebywa stale 30 nieuleczalnie chorych dzieci z regionu. Dzięki specjalistycznej opiece nie muszą przebywać w szpitalach. Hospicjum prowadzi Fundacja "Pomóż Im" - jedna z placówek, na którą mieszkańcy regionu chętnie przeznaczają swój 1 proc. odpisu od podatku.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum