PAP/Rynek Zdrowia | 07-12-2016 17:15

Podlaskie: medyczne projekty z nagrodami w konkursie ''Technotalent''

Robot, który ma opiekować się dziećmi w szpitalu, interaktywne zabawki do terapii, platforma do nauki programowania i oprogramowanie do badania pola widzenia - to projekty, które zdobyły główne nagrody w konkursie "Technotalent" na innowacyjne wynalazki z Podlaskiego.

Nagrodami w konkursie ''Technotalent'' są kwoty 10 tys. zł dla zwycięzców we wszystkich kategoriach. Fot. Archiwum

Gala wręczenia nagród odbyła się w środę w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. To już trzecia edycja konkursu, który ma wspierać młodych ludzi tworzących i konstruujących innowacyjne rozwiązania w różnych dziedzinach. Organizuje go Fundacja Technotalenty.

W tym roku do konkursu zgłoszono blisko 90 projektów, które były oceniane w czterech kategoriach: technotalent Politechniki Białostockiej, biznes, technika i inspiracja. Do finału zakwalifikowano 20 projektów, po pięć z każdej kategorii.

Nagrodą w konkursie jest nagroda finansowa w wysokości 10 tys. zł dla zwycięzców we wszystkich kategoriach, przyznawane są też nagrody specjalne i wyróżnienia. Fundatorami nagród są lokalne firmy.

Główną nagrodę w kategorii technotalent Politechniki Białostockiej zdobył projekt "Bobot - prawdziwy przyjaciel". Zakłada on wyprodukowanie robota, który miałby być opiekunem i przyjacielem dzieci w szpitalach. Jak mówią twórcy, robot będzie tak zaprogramowany, że będzie mógł np. zmierzyć dziecku temperaturę czy puls, ale też umilić dzieciom czas w szpitalu opowiadając bajki czy wyświetlając na swoim brzuchu - ekranie film. Robot będzie połączony z aplikacją, do której będzie miał dostęp personel medyczny.

Główną nagrodę w kategorii w biznes zdobył pomysł Eweliny Kamińskiej i Pawła Grzesia "Physio Toys". Zakłada on stworzenie interaktywnych i nowoczesnych zabawek do wielozmysłowej terapii dzieci.

Nagrodę specjalną - inspiracje 2016 - zdobył projekt Piotra Dzwiniela "Specvis", który zakłada opracowanie darmowego i otwartego oprogramowania do badania pola widzenia u ludzi. Jak mówił podczas odbierania nagrody, jego projekt pokazuje, że jest możliwe tworzenie rozwiązań, które są tańsze, łatwiejsza w obsłudze, a działają tak samo jak te drogie i niedostępne dla wielu ludzi.

Przyznano też nagrodę dla najlepszego projektu uczniowskiego. Jest nim projekt uczniów z Technikum Elektrycznego z Białegostoku, który zakłada dostosowanie maszyny do szycia dla osób z niepełnosprawnością nóg. Zdaniem twórców, byłaby to możliwość dla osób niepełnosprawnych w rozwoju swoich umiejętności. Projekt zakłada stworzenie maszyny, w której będzie ręczna możliwość regulacji obrotów tak, aby dwie dłonie mogły szyć.