Podlaskie: 10. spotkanie dzieci po chorobie nowotworowej i ich rodzin

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 czerwca 2019 16:49

Wzajemne wsparcie, wspólna zabawa, by nie myśleć o chorobie i cieszyć się życiem - to główny cel spotkania integracyjnego dzieci po chorobie nowotworowej i ich rodzin, które w tym roku zorganizowano w Folwarku Nadawki k. Białegostoku.

Podlaskie: 10. spotkanie dzieci po chorobie nowotworowej i ich rodzin
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Tegoroczne hasło spotkania to: "Daliśmy radę" - poinformowali organizatorzy spotkania - białostocka Fundacja "Pomóż Im" na rzecz Dzieci z Chorobami Nowotworowymi i Hospicjum dla Dzieci oraz Stowarzyszenie "Onkoludki" z Ełku".

Zjazd "onkoludków" odbył się po raz dziesiąty. Wzięli w nim głównie udział pacjenci z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku i ich najbliżsi. Jak powiedziała PAP wiceprezes fundacji "Pomóż Im" Krystyna Skrzycka, w spotkaniu o charakterze rodzinnego pikniku wzięło udział kilkadziesiąt rodzin z dziećmi po chorobie nowotworowej, łącznie ok. 120 osób.

Zaznaczyła, że codzienna radość, zabawa, rodzinom z dziećmi po ciężkiej chorobie jest bardzo potrzebna, gdyż żyją one - jak to określiła - "w cieniu", mając cały czas w głowie obawę o to, że choroba może wrócić. Wskazała, że w tych rodzinach są też dzieci zdrowe, rodzeństwo, które potrzebuje uwagi, a wsparcie które rodziny o podobnych doświadczeniach dają sobie nawzajem, ma dużą wartość.

- Daliśmy radę, to jest piękne, że wyzdrowieliśmy, ale musimy pamiętać, że te rodziny cały czas żyją w obawie. W tym roku postawiliśmy ma luźne, rodzinne spotkanie, by pobawić się bez obciążeń, radośnie - mówi Skrzycka. Dodała, że sami rodzice podkreślają, że takie spotkania wiele dają całym rodzinom i chcieliby w nich uczestniczyć jeszcze częściej.

W spotkaniu onkoludków nie zabrakło wykładu dietetyka o zdrowym żywieniu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum