Podlasie: tak można pomóc ciężko chorym dziecim

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 marca 2011 16:17

Białostockie Hospicjum dla Dzieci do końca kwietnia wyremontuje i odpowiednio wyposaży pierwszy z pokoi, z przeznaczeniem dla ciężko chorych dzieci.

Podlasie: tak można pomóc ciężko chorym dziecim

Pieniądze potrzebne do realizacji projektu, prowadząca hospicjum Fundacja "Pomóż im", pozyskała m.in. ze sprzedaży biletów na imprezę charytatywną, która odbyła się pod koniec lutego w Pałacu Branickich w Białymstoku i z przeprowadzonej na niej licytacji. Jak poinformowano na czwartkowej (10 marca) konferencji prasowej w sumie udało się zebrać 18 tys. zł. Będzie za to można wyremontować kilka pokoi dla dzieci.

Na razie gotowy jest projekt pokoju dla rodzeństwa ze wsi koło Siemiatycz – dzieci cierpią na rzadką chorobę genetyczną: nie chodzą, nie są rozwinięte intelektualnie, niedowidzą i wymagają ciągłej opieki. W ich pokoju znajdą się m.in. specjalne łóżka rehabilitacyjne, sprzęt grający i głośniki, aby dzieci mogły słuchać swojej ulubionej muzyki. Ściany przy łóżkach zostaną pokryte wykładziną, aby maluchy dotykiem poznawały przestrzeń. Zostaną zamontowane światłowody i lampy, z światłem o różnych barwach.

Koordynatorka projektu Patrycja Krajewska z Fundacji "Pomóż im" powiedziała, że zgłosiła się już firma, która wyremontuje pokój. Obecnie zamawiane są potrzebne materiały i przedmioty, a remont zakończy się przed świętami wielkanocnymi. – Chcielibyśmy, aby dzieci mogły w święta być już w swoim nowym pokoju – dodała.

Jak mówił lekarz Białostockiego Hospicjum dla Dzieci, Dariusz Kuć, wyremontowane pokoje mają być ładne i funkcjonalne, a także pomocne w rozwoju dzieci.

Oprócz remontowania pokoi hospicjum, fundacja finansuje inne projekty na rzecz ciężko chorych dzieci, np. malowanie ścian pomieszczeń kliniki onkologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Białostockie Hospicjum dla Dzieci opiekuje się grupą 25 osób, w wieku od roku do 20 lat. Nie jest stacjonarną placówką typowo hospicyjną. Świadczy pomoc medyczną i psychologiczną ciężko chorym dzieciom i ich rodzicom w ich domach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum