Podkarpackie: samorząd Rzeszowa prowadzi opryski przeciwko kleszczom i komarom

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 lipca 2017 13:59

W przyszłym tygodniu na terenie Rzeszowa wykonane będą opryski przeciw kleszczom i komarom. W sumie akcja obejmie 110 ha, w tym parki oraz place zabaw. Koszt oprysków wyniesie ok. 16 tys. zł.

 Podkarpackie: samorząd Rzeszowa prowadzi opryski przeciwko kleszczom i komarom
Ukąszenia komarów na ogół nie są niebezpieczne, chyba że ktoś jest uczulony na jad owada Fot. Archiwum

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy rzeszowskiego magistratu Maciej Chłodnicki, opryski będą dokonywane od najbliższego wtorku do piątku. - Prace będą wykonywane w godzinach wieczornych i w nocy, tereny zostaną zabezpieczone przez straż miejską - dodał. Rzecznik podkreślił, że substancja, która będzie użyta do oprysków, jest bezpieczna dla ludzi.

Akcją objęte zostaną tereny zielone w Rzeszowie m.in. wszystkie parki, Bulwary, Olszynki, a także place zabaw. Chłodnicki zaznaczył, że akcja oprysków zostanie powtórzona za trzy tygodnie.

Żyjące w polskich lasach, parkach i ogrodach kleszcze powodują kleszczowe zapalenie mózgu, a także inne choroby: boreliozę, anaplazmozę, babeszjozę, riketsjozę. Ocenia się, że około 3-15 proc. występujących w Polsce kleszczy jest zakażonych wirusem wywołującym kleszczowe zapalenie mózgu, zwłaszcza w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim oraz w niektórych częściach mazowieckiego, opolskiego i dolnośląskiego. Do zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu w ostatnich latach dochodzi u ok. 200 osób rocznie w całym kraju.

Ukąszenia komarów na ogół nie są niebezpieczne, chyba że ktoś jest uczulony na jad owada. Najczęstsze dolegliwości związane z ukąszeniem komara to: obrzęk tkanek, pokrzywka, świąd i ból.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum