Podkarpackie: na granicy udzielono pomocy Ukraińcom

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2014 17:35

Czterech rannych Ukraińców skorzystało przez weekend z pomocy lekarza dyżurującego w namiocie medycznym ustawionym na przejściu granicznym z Ukrainą w Medyce - poinformowała wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska.

Namiot medyczny powstał w oparciu o doświadczenia przy organizacji Euro 2012, gdzie takie rozwiązanie się sprawdziło. - W skład takiego modułu wchodzi grupa ratownicza Polskiego Czerwonego Krzyża, karetka, lekarz oraz ratownik medyczny. W razie potrzeby skład może być poszerzony o psychologa, tłumacza i pojazd sanitarny - mówiła Chomycz-Śmigielska. 

Wojewoda zaznaczyła, że obecnie na terenie Podkarpacia leczonych jest w sumie siedmiu obywateli Ukrainy. Pięć osób przebywa w Szpitalu Wojewódzkim w Przemyślu na oddziale ortopedycznym, jedna osoba z poparzeniami jest leczona w Szpitalu w Jarosławiu, a jeden poszkodowany przebywa w Szpitalu Miejskim w Przemyślu. Za leczenie tych osób płaci placówkom Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. 

W regionie wytypowano siedem szpitali, gdzie trafiać mają ranni Ukraińcy. Są to szpitale: MSW w Rzeszowie, w Lubaczowie, Jarosławiu, szpital wojewódzki oraz miejski w Przemyślu, Sanoku oraz Ustrzykach. W tych placówkach przygotowano od zaraz 151 miejsc; jeśliby zaszła taka potrzeba w ciągu 24 godzin mogą one przyjąć do 218 osób, a w ciągu 48 godz. szpitale te mogą zorganizować do 379 miejsc. 

Wojewoda zapewniła, że przygotowania tych placówek do przyjęć Ukrajńców nie wpływają na bieżące ich funkcjonowanie. - Zapewniam, że mieszkańcy Podkarpacia mogą czuć się bezpiecznie i żadne operacje czy zabiegi nie będą przesuwane - zaznaczyła Chomycz-Śmigielska.


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum