Podkarpackie: 730 tys. zł dla środowiskowych domów samopomocy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 września 2011 18:25

Środowiskowe domy samopomocy działające na Podkarpaciu, dzięki pozyskaniu 730 tys. zł z rezerwy celowej budżetu państwa, będą mogły przyjąć więcej podopiecznych - poinformowała w czwartek (1 września) Małgorzata Oczoś, rzeczniczka wojewody.

Podkarpackie: 730 tys. zł dla środowiskowych domów samopomocy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Dodała, że pieniądze mogą być przeznaczone na utworzenie nowych miejsc w gminnych i powiatowych ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz na utrzymanie tych placówek. - Pozyskana kwota pozwoli na stworzenie, jeszcze w tym roku, 225 dodatkowych miejsc: 40 miejsc w 10 jednostkach powiatowych oraz 185 miejsc w 40 ośrodkach gminnych - zaznaczyła rzeczniczka.

Na terenie województwa podkarpackiego działa obecnie 60 ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, które dysponują 1788 miejscami.

Głównym zadaniem środowiskowych domów samoopomocy jest opieka nad osobami niepełnosprawnymi intelektualnie i przygotowanie ich do w miarę samodzielnego życia w społeczeństwie.

Bardzo często w ośrodkach prowadzone są terapie zajęciowe, rozwijające m.in. sprawność manualną i pomagające zdobyć nowe umiejętności. Wśród najpopularniejszych są zajęcia krawieckie, tkackie, szklarsko-plastyczne, kulinarne i komputerowe. Niemal w każdym ośrodku są prowadzone również ćwiczenia rehabilitacyjne, z których korzystają osoby niepełnosprawne ruchowo. Placówki pomagają znaleźć pracę osobom niepełnosprawnym i załatwić sprawy w urzędach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze