Początek zmiany trendu? Mamy baby boom

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 16 marca 2017 11:20

Dane dotyczące liczby urodzeń po latach spadku w końcu pokazały tendencję wzrostową. Wstępne szacunki wskazują, że w styczniu br. urodziło się 32,1 tys. dzieci. W tym samym miesiącu w 2016 było ich 29,8 tys. - donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Początek zmiany trendu? Mamy baby boom
Jest szansa, że w tym roku urodzi się ponad 400 tys. dzieci. Fot. Archiwum

Dane za styczeń są wstępne. Liczba może się jeszcze zwiększyć. Już dziś można uznać, że narodzin było więcej, bo NFZ rejestruje tylko te porody, za które płaci. Tymczasem część osób rodzi w szpitalach niepublicznych. Pewne dane dotyczące pełnej liczby urodzeń w styczniu poda za tydzień GUS.

Jeżeli w kolejnych miesiącach sytuacja nie pogorszy się to jest szansa, że w tym roku urodzi się ponad 400 tys. dzieci. Ostatni raz podobną liczbę odnotowano w 2010 r.

Już zeszłoroczna liczba narodzin w Polsce - 385 tys. zapowiadała, że spadek urodzeń zostanie w kraju w końcu powstrzymany. Pozytywnie rozminęła się też z prognozami GUS.

Wzrost liczby urodzeń trwa od listopada. Łącznie w tym miesiącu i w grudniu urodziło się ponad 11 tys. dzieci więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Powodem może być program 500+, który wszedł w życie ponad 11 miesięcy temu.

Jednak warto wspomnieć, że już od kilku lat  były wprowadzane różne zmiany: dotyczące urlopów macierzyńskich i rodzicielskich (wydłużono je do roku), wychowawczych, ulgi na dzieci czy większej dostępności przedszkoli i żłobków.

O tym, że zauważalnie zwiększa się liczba ciężarnych mówią same młode matki, które, jak przyznają, mają kłopoty z dostaniem się na wybrane porodówki.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum