×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pochówek dzieci martwo urodzonych: jak godnie przygotować takie pożegnania

Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Zdrowia31 października 2010 11:17

W Bielsku Podlaskim postanowiono przed Dniem Wszystkich Świętych pochować na cmentarzu parafialnym ciała dzieci martwo urodzonych, których bliscy nie zdecydowali się na organizację pogrzebu. Ceremonia jest inicjatywą SP ZOZ w tym mieście.

Pochówek dzieci martwo urodzonych: jak godnie przygotować takie pożegnania
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
– Śmierć dziecka to olbrzymia strata. Szok po takim wydarzeniu utrzymuje się przez długi czas. Wiemy, że część rodzin nie jest w stanie w takiej sytuacji zająć się przygotowaniem pogrzebu. Nasz szpital postanowił im w tym pomóc – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Grzegorz Brzostek, ordynator oddziału ginekologicznego w SP ZOZ w Bielsku Podlaskim.

Bielski szpital skorzystał z doświadczenia Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. Świętej Rodziny w Warszawie, który od dłuższego czasu organizuje takie pogrzeby.

Godny pochówek
– W statystykach szpitalnych urodzenie dziecka przed 22. tygodniem ciąży jest traktowane jako poronienie. Jednak i takie szczątki muszą być traktowane z szacunkiem i należy im się godny pochówek  – przekazuje nam Hanna Kulczyka, położna oddziałowa ze Szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie.

Dziecko należy umyć, oznakować przez założenie na rączki identyfikatorów. W przypadku małych dzieci identyfikator umieszczany jest w rożku z chusty chirurgicznej, w którym układa się ciało. Szpital, w sytuacji pozostawienia takich szczątków przez rodzinę, jest zobowiązany do przekazania ich do pochówku odpowiednim instytucjom. Najczęściej robi to Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Personel szpitala w Bielsku Podlaskim przeszedł odpowiednie szkolenie, zarówno w zakresie znajomości procedur pochówku martwo urodzonych dzieci, jak i udzielania wsparcia rodzinom. W placówce otwarto także małe prosektorium, w którym są przechowywane zwłoki czekające na pochówek. W załatwieniu procedur formalno-prawnych pomógł lokalny Urząd Stanu Cywilnego.

Przydatny rejestr
Szpitale rzadko podejmują się organizacji takich pogrzebów.

Jak mówi Alina Kuźmina, rzecznik Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie, tam rodzice przeważnie decydują się na samodzielne zorganizowanie pochówku.

– W pozostałych przypadkach, jeżeli rodzice nie są zainteresowani odbiorem ciała, jest ono przekazywane do celów naukowych Warszawskiemu Uniwersytetowi Medycznemu. W jego gestii leży również organizacja stosownego pochówku po zakończonych badaniach – wyjaśnia rzecznik.

Warszawski Instytut Matki i Dziecka zleca grzebanie zwłok firmie pogrzebowej.

– Prowadzimy rejestr miejsc pochówku, na wypadek, gdyby po jakimś czasie rodzice, którzy pozostawili ciało dziecka w szpitalu, chcieli dowiedzieć się, gdzie zostało ono pochowane – wyjaśnia nam Anna Milewska z biura prasowego Instytutu.

Kościół zezwala
Jak podkreślają psychologowie, fakt zorganizowania pogrzebu pozwala mniej boleśnie przeżyć utratę dziecka. Kościół zezwala duchownym na chowanie zmarłych przed chrztem dzieci.

Przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, bp Stefan Cichy stwierdza w jednym z pism kierowanym do duchownych, że dziecko zmarłe przed porodem, należy traktować jak dziecko zmarłe przed chrztem. Jeśli jednak rodzice proszą o udział księdza w pochówku dziecka zmarłego przed porodem, można takie życzenie potraktować jako pragnienie chrztu.

Jeśli rodzina nie wyraziła życzenia pochówku martwo urodzonego dziecka, powinien to zrobić Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Szpitale nie zawsze jednak zgłaszają takie przypadki.

To jest człowiek
Aby MOPR mógł pochować martwo urodzone dziecko, szpital musi dostarczyć pełną dokumentację takiego dziecka: akt narodzin i zgonu. Lecznica winna też dostarczyć dokument, który stwierdza, że rodzice zrzekają się prawa do pochówku. Jeśli nie wiadomo, jaka jest płeć dziecka, trzeba wykonać badania genetyczne. Muszą na nie wyrazić zgodę rodzice.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 roku (Dz.U. Nr 153, poz. 1782) w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi, za zwłoki uważa się ciało dzieci martwo urodzonych bez względu na czas trwania ciąży.

Tym samym prawo określa, że ciała dzieci przedwcześnie urodzonych, także w wyniku poronienia, powinny być traktowane z szacunkiem należnym zmarłemu człowiekowi.

Procedura postępowania z ciałami martwo urodzonych dzieci pozostaje taka, jak w przypadku innych zwłok. Kartę zgonu potrzebną do pogrzebu można wystawić dziecku martwo urodzonemu, nawet, jeśli ciąża była we wczesnej fazie.
 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze