Po ciężkiej chorobie zmarła przełożona generalna loretanek w Polsce. Miała 71 lat

Autor: PAP • Źródło: PAP13 września 2021 12:25

Matka Aniceta Borowska, od 2017 r. przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej w Warszawie, zmarła po ciężkiej chorobie w wieku 71 lat. Pogrzeb odbędzie się w środę w Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w mazowieckiej wsi Loretto.

Po ciężkiej chorobie zmarła przełożona generalna loretanek w Polsce. Miała 71 lat
Pogrzeb matki Anicety odbędzie się w środę w mazowieckiej wsi Loretto. Fot. Shutterstock
  • W wieku 71 lat po ciężkiej chorobie do Domu Ojca odeszła matka Aniceta Borowska
  • Od 2017 r. była przełożoną generalną Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej 
  • Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się we wtorek w katedrze warszawsko-praskiej, a sam pogrzeb - dzień później w Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto w powiecie wyszkowskim

Zmarła matka Aniceta Borowska. Pogrzeb w środę

"Matka Aniceta swoje doczesne życie ukończyła w piątek w późnych godzinach wieczornych po ciężkiej chorobie, przeżywszy 71 lat życia, z czego 53 lata w powołaniu zakonnym" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej loretanki.pl.

Jego autorzy poinformowali, że uroczystości pogrzebowe rozpoczną się mszą św. żałobną we wtorek w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie.

Msza Święta pogrzebowa pod przewodnictwem ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej biskupa Romualda Kamińskiego, po której nastąpi pochowanie ciała na miejscowym cmentarzu zakonnym, zostanie odprawiona w środę o godz. 13 w Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto.

Kim była matka Aniceta Borowska? Oto, co o niej wiemy

Teresa Borowska urodziła się 14 września 1949 r. w miejscowości Kurcewo na ziemi szczecińskiej. Do Zgromadzenia Sióstr Loretanek wstąpiła 5 sierpnia 1968 roku. Podczas obłóczyn do nowicjatu otrzymała imię zakonne Aniceta. Pierwszą profesję złożyła 15 sierpnia 1971 r., a profesję wieczystą 15 sierpnia 1976 r.

W pierwszych latach życia zakonnego pełniła obowiązki zakrystianki, przez dłuższy okres była zaangażowana w apostolstwo w drukarni i wydawnictwie Sióstr Loretanek, gdzie pracowała jako linotypistka oraz zecerka.

Od 1982 roku, przez sześć lat, pełniła funkcję przełożonej domu w Mińsku Mazowieckim podejmując równocześnie katechezę młodzieży w parafii Narodzenia NMP.

W 1993 r. kapituła zgromadzenia wybrała ją na ekonomkę generalną i tę funkcję pełniła przez sześć lat. Po kolejnej kapitule w 1999 roku przez sześć lat pełniła obowiązki asystentki generalnej i równocześnie sekretarki generalnej. Od 2005 roku była przez dwie 3-letnie kadencje przełożoną domu w Warszawie Rembertowie.

Od marca 2017 roku pełniła urząd przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr Loretanek. 15 sierpnia 2021 r. w Loretto przeżywała jubileusz 50-lecia swoich ślubów zakonnych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze