Płock: samorządowy pomysł wsparcia matek niepełnosprawnych dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2014 09:32

- Płocki samorząd chce zwrócić uwagę na problemy kobiet, które samotnie wychowują niepełnosprawne dzieci. Zamierza wydać kalendarz na 2015 rok oraz książkę z bajkami, a uzyskany ze sprzedaży dochód przekazać matkom.

Kalendarz zostanie wydany najpóźniej na jesieni tego roku. Wraz z nim ukaże się książka z dziesięcioma wybranymi w konkursie bajkami terapeutycznymi dla najmłodszych.

Obie inicjatywy realizowane są w ramach projektu "Matki" - poinformowała PAP Beata Olszewska, pełnomocnik prezydenta Płocka ds. wolontariatu, koordynująca przedsięwzięcie.

Według płockiego Urzędu Miasta, celem projektu "Matki" jest zwrócenie uwagi na problemy kobiet samotnie wychowujących dzieci niepełnosprawne. W Płocku jest 160 rodzin, które wychowują niepełnosprawne dzieci - w większości są to właśnie samotne matki i ich dzieci.

- Trwają już sesje zdjęciowe do kalendarza. Bierze w nich udział sześć matek. Rozpoczął się również konkurs na bajkę terapeutyczną dla dzieci, adresowany do mieszkańców Płocka. Dziesięć najlepszych bajek, wybranych przez jury, w którym znajdą się zarówno pedagodzy, jaki i terapeuci, zostanie wydanych w formie książki - powiedziała Olszewska.

Dodała, że kalendarz i książka z bajkami terapeutycznymi zostaną wydane dzięki wsparciu sponsorów. Na październik planowana jest specjalna gala podsumowująca projekt "Matki".

- W konkursie na bajkę terapeutyczną, który potrwa do września, nie ma tematu wiodącego. Chcemy jedynie, żeby autorzy, uczestnicy konkursu, mieli na względzie szeroko rozumianą pomoc potrzebującym, ciepłe uczucie i dobrą energię płynącą z opowiadanej historii - zaznaczyła Olszewska.

Wyjaśniła, że w kalendarzu zamieszczone będą fotografie płocczanek, matek samotnie wychowujących dzieci niepełnosprawne. - Fotografie matek będą mocne, zaskakujące, tak myślę. Zdjęcia zostaną podzielone na dwie części, po sześć miesięcy. Te same matki zostaną pokazane w dwóch różnych odsłonach. Połowę zdjęć jest już gotowych - poinformowała Olszewska.

Według niej obie inicjatywy - wydanie kalendarza i książki z bajkami terapeutycznymi - mają być nie tylko wydarzeniem społecznym i kulturalnym, ale przede wszystkim zwiększyć wrażliwość i przyczynić się do poszerzenia wolontariatu wspierającego najbardziej potrzebujących, w tym matki, które samotnie wychowują niepełnosprawne dzieci.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum