Płock: organizują warsztaty dla niewidomych seniorów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 kwietnia 2017 14:03

Warsztaty dla niewidomych lub niedowidzących seniorów polegające na nauce obsługi sprzętu elektronicznego, w tym komputerów i telefonów komórkowych, zorganizuje w Płocku tamtejsze Stowarzyszenie De Facto. Uczestnikami będzie 60 osób z całej Polski.

Płock: organizują warsztaty dla niewidomych seniorów
Warsztaty dla seniorów obejmą m.in. naukę obsługi komputera; FOT. Arch. RZ

- Szkolenia niewidomych i słabowidzących w wieku 60+ będą odbywały się w czterech grupach zaawansowania, cyklicznie, od maja do października. Chętni do wzięcia udziału w tych zajęciach zgłosili się m.in. z Jaworzna, Łodzi i Zabrza - poinformowała PAP prezes Stowarzyszenie De Facto Renata Nych.

Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach tegorocznej edycji rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-20.

- Formuła warsztatów, które przygotowujemy, będzie polegała na samopomocy. Szkolącymi seniorów będą młodsze osoby niewidome lub niedowidzące, biegłe w obsłudze różnego rodzaju sprzętu elektronicznego, a jednocześnie mające doświadczenie w nauce tego typu umiejętności, gdy same straciły wzrok i musiały pokonać napotykane trudności - podkreśliła Nych.

Jak zaznaczyła, szczegółowy program zajęć jest obecnie opracowywany na podstawie ankiet, w których chętni do udziału w szkoleniu zgłosili swoje potrzeby, a są to osoby w wieku od 60 do ponad 80 lat.

- To grupa ludzi, wśród których są osoby, którym czasem trudno odnaleźć we współczesnym społeczeństwie informatycznym. Często to samotne osoby, które utraciły wzrok, które nie mają nikogo bliskiego, by zwrócić się o pomoc. Spotkania szkoleniowe zostaną więc tak przygotowane, by odpowiadały ich indywidualnym potrzebom i umiejętnościom, które opisali w ankietach - dodaje prezes Stowarzyszenie De Facto.

- Planujemy cykle spotkań w czterech grupach, w zależności od stopnia zaawansowania, liczących mniej więcej 15 osób. Pierwsze zajęcia odbędą się w maju, a następnie w czerwcu, lipcu i październiku. Za każdym razem potrwają trzy dni i zakończą się sesją sprawdzającą - tłumaczy.

Dodaje, że wśród zgłaszanych w ankietach potrzeb, niewidomi lub niedowidzący seniorzy wymieniali m.in. naukę korzystania z aplikacji dźwiękowych w komputerze i telefonie komórkowym, a także porady dotyczące wyboru najbardziej odpowiedniego dla nich sprzętu elektronicznego, czyli funkcjonalnego, w przystępnej cenie i zarazem nieskomplikowanego w obsłudze.

Jak zapewniła Renata Nych, Stowarzyszenie De Facto chciałoby kontynuować projekt w przyszłości. - Myślę, że ten projekt będzie dla nas także kolejną inspiracją. Jeżeli będzie możliwość finansowa, to będziemy ten projekt kontynuować, bo potrzeby osób niewidomych 60+ są ogromne - powiedziała Nych.

Powstałe w 2005 r. Stowarzyszenie De Facto prowadzi m.in. internetowy kiosk z audioprasą oraz internetowy klub filmowy osób niewidomych. W Płocku organizuje Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych, jedyny taki w Polsce - w 2016 r. odbyła się szósta edycja tej imprezy.

Podczas festiwalu, poza seansami filmowymi i spektaklami teatralnymi z audiodeskrypcją, odbywają się spotkania z twórcami, reżyserami i aktorami. Obecnie, w podobnej formule, powstają na terenie kraju lokalne kluby filmowe niewidomych i niedowidzących seniorów, których inicjatorem jest Stowarzyszenie De Facto.

Michał Budkiewicz/PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum