Płock: lekarze nagrali audiobook z nowelami; premiera w piątek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 grudnia 2013 19:58

Lekarze nagrali audiobook ze zbiorem nowel pt. "Manza" autorstwa Mieczysława Themersona (1871-1930), płocczanina i lekarza, który po powrocie z wojny rosyjsko-japońskiej spisał swe wspomnienia w formie krótkich form literackich.

Płock: lekarze nagrali audiobook z nowelami; premiera w piątek

Audiobook został wydany w 500 egzemplarzach przez Książnicę Płocką i tamtejszą Okręgową Izbę Lekarską na zakończenie Roku Themersonowskiego, obchodzonego w Płocku w 2013 r.

Jak poinformował Jarosław Wanecki, szef płockiej Okręgowej Izby Lekarskiej, w nagraniu audiobooku wzięło udział 13 lekarzy różnych specjalizacji.

- Pomysł był taki, by koledzy w zawodzie lekarskim Mieczysława Themersona po ponad stu latach od ukazania się ''Manza'' przeczytali te nowele, włączając się tym samym w obchody płockiego Roku Themersonowskiego. Praca nad audiobookiem trwała trzy miesiące - powiedział Wanecki.

Do grona dwunastu lekarzy pracujących na co dzień w Płocku, którzy uczestniczyli w projekcie, zaproszono także Macieja Hamankiewicza, prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej w Warszawie oraz Marka Mokrowieckiego, dyrektora płockiego Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego, który użyczył studio nagrań, a także przeczytał wstęp do każdego z zamieszczonych na audiobooku utworów. Sam Wanecki nagrał tytułową nowelę zbioru "Manza".

- Czytanie na głos nie jest łatwe, ale każdy z uczestników projektu naprawdę bardzo się postarał. W każdym czytanym tekście słychać i zaangażowanie, i emocje. Wyszło świetnie - powiedział Wanecki.

Zaznaczył, że uczestników nagrań nie trzeba było specjalnie namawiać do udziału w projekcie.

Mieczysław Themerson był nazywany "płockim Judymem". Leczył ubogich mieszkańców miasta, objeżdżał też okoliczne wsie. Był współzałożycielem płockiego Towarzystwa Opieki Bezpłatnej nad Biednymi Chorymi Żydami i członkiem Koła Lekarzy Szkolnych, współautorem "Regulaminu pracy lekarza szkolnego".

Zainicjował budowę w Płocku domów dla bezrobotnych. Oprócz opracowań w czasopismach medycznych, pisał także dramaty, nowele i wiersze. Jednym z jego dwóch synów był Stefan Themerson (1910-88) światowej sławy twórca filmów awangardowych, pisarz, rysownik, poeta i wydawca.

W 1904 r. po wybuchu wojny rosyjsko-japońskiej Mieczysław Themerson został zmobilizowany. Jako lekarz wojskowy w armii carskiej trafił do Mandżurii. Po powrocie do Płocka napisał nowelę "Manza", która została m.in. wydrukowana w warszawskim "Tygodniku Ilustrowanym". Nowelę zauważył Bolesław Prus, który w liście z 1906 r. gratulował autorowi wartościowego literacko tekstu. "Manza" wraz z innymi utworami Themersona została wydana w jednej z płockich oficyn w 1927 r.

Uroczysta prezentacja audiobooku "Manza" odbędzie się w piątek (7 grudnia) wieczorem w Książnicy Płockiej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum