Plebiscyt Wyborczej: prof. Lubiński wygrywa w Szczecinie, Owsiak w Warszawie

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 15 lutego 2014 12:56

W plebiscycie Gazety Wyborczej na człowieka ostatniego 25-lecia w Warszawie zdecydowanie wygrał Jerzy Owsiak. Wybrała go prawie połowa głosujących czytelników. W Szczecinie zwyciężył prof. Jan Lubiński, szef Zakładu Genetyki i Patomorfologii PUM.

- Dyrygent Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy co roku w środku zimy robi nam uliczny karnawał w całym kraju. W Warszawie dzieje się wtedy najwięcej, a wieczorem słynne światełko do nieba wystrzela nad Pałacem Kultury. Owsiak ma patent na to, żeby wciągać z domu tłumy, które mimo zimna chcą też grać w Orkiestrze. I poprawia nam samopoczucie, bo uczestnicząc w tej gigantycznej imprezie, wiemy, że nie tylko o zabawę tu chodzi, ale tę aparaturę kupowaną ze zbiórek, która w szpitalach ratuje życie i zdrowie ludzi - czytamy w Gazecie Wyborczej.

Więcej: warszawa.gazeta.pl

Z kolei w plebiscycie czytelników zachodniopomorskiego wydania Gazety, człowiekiem ostatniego 25-lecia w Szczecinie został prof. Jan Lubiński, szef Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Przypomnijmy, że prof. Lubiński prowadzi badania nad nowotworami dziedzicznymi, m.in. rakiem sutka i jajnika, pozwalające zmniejszyć groźbę zachorowania i odpowiednio wcześnie interweniować.

Zespół prof. Lubińskiego wdrożył program wczesnego wykrywania nowotworów dziedzicznych, opracował m.in. testy wykrywające mutacje genów wywołujące tę chorobę. Dzięki temu to w Szczecinie jest duża baza nosicieli mutacji genu BRCA1 (odpowiadającej za raka piersi).

Więcej: szczecin.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum