Plastik truje bardziej niż myślimy

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 06 maja 2019 11:12

Eksperci przekonują, że każdego dnia spożywamy co najmniej kilkanaście szkodliwych substancji uwalniających się z plastiku. Te są w puszkach, butelkach z wodą, a nawet na paragonach.

Plastik truje bardziej niż myślimy

Eksperci ostrzegają, że uwalniające się z plastiku substancje chemiczne powodują nowotwory, zaburzenia płodności, cukrzycę czy otyłość. Zwracają uwagę, że świadomie pijemy wodę z plastikowych butelek, ale już nieświadomi jesteśmy tego, że ona może nam zaszkodzić.

Dr Aleksandra Rutkowska, z Zakładu Endokrynologii Klinicznej i Doświadczalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnia, że szkodliwe substancje, które uwalniają się z niektórych rodzajów plastiku, trafiają do wody czy kumulują się w organizmach zwierząt, również tych, które jemy, np. rybach.

Te substancje wchodzą w interakcje w naszym organizmie powodując zaburzenia działania układu hormonalnego, np. hamują lub blokują wydzielanie niektórych naturalnych hormonów czy też powodują nadprodukcję innych.

Układ hormonalny jest jednym z najważniejszych układów w naszym organizmie. Jego zaburzenia objawiają się zaburzeniami metabolizmu i zwiększają ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych, takich jak: otyłość, cukrzyca, choroby układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia płodności, nowotwory hormonozależne (rak piersi, prostaty i jądra).

 Więcej: gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum