Plaga fałszywych paszportów covidowych. Wpis o szczepieniu za 250 zł. MZ ostrzega

Autor: PAP • Źródło: PAP11 września 2021 08:54

Plaga fałszywych paszportów covidowych. W sieci kwitnie handel podrobionymi certyfikatami COVID-19. Za 250 zł można zostać wpisanym do Internetowego Konta Pacjenta jako zaszczepiony preparatem firmy Johnson & Johnson

  • Fałszywe paszporty covidowe? Handel podrobionymi unijnymi certyfikatami COVID-19 w sieci kwitnie
  • Mimo to Ministerstwo Zdrowia nie otrzymuje sygnałów o próbach fałszowania danych na etapie ich wprowadzania
  • Przestrzega natomiast, że takie działania grożą konsekwencjami karnymi dla sprzedającego i kupującego.

Paszport covidowy. Handel podrobionymi certyfikatami COVID-19 kwitnie

W internecie na wielu lokalnych stronach z ogłoszeniami widnieją oferty sprzedaży fałszywych certyfikatów covid lub negatywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2 - bez wizyty w laboratorium lub w punkcie szczepień.

Oferujący proponują uzyskanie fałszywych zaświadczeń w 24 godziny po napisaniu do nich e-maila w tej sprawie.

PAP próbowała skontaktować się e-mailowo z twórcami takiego ogłoszenia. W odpowiedzi "Marian Swoboda" przekazał, że koszt uzyskania zaświadczenia o negatywnym teście RT-PCR wynosi 200 zł, z kolei unijnego certyfikatu covid wraz z wpisem do Internetowego Konta Pacjenta - 250 zł.

Aby je otrzymać, należy w odpowiedzi zwrotnej przesłać dane osobowe, m.in. imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia i PESEL.

Sprawdź: Paszport covidowy. Jak go dostać? Certyfikat COVID-19 jest obowiązkowy w wielu miejscach

Wpis na IKP za 250 zł

Oferujący zaznaczył, że "wybór nazwy producenta szczepionki nie jest możliwy, ponieważ mamy możliwość współpracy z punktem szczepień oferującym jednodawkową szczepionkę Johnson & Johnson Janssen COVID-19 Vaccine".

Zapowiedział też, że po zaksięgowaniu płatności zostanie wysłane zaświadczenie o negatywnym teście lub o pełnym szczepieniu na e-maila, a także - dla chętnych - pod wskazanych adres.

Kiedy PAP zapytała oferującego fałszywe zaświadczenia o to, jak możliwe jest wpisanie np. pełnego szczepienia przeciw COVID-19 do Internetowego Konta Pacjenta, będącego aplikacją Ministerstwa Zdrowia, odpowiedział: "nie potrafisz nam zaufać, nie pisz".

Czytaj również: Lekarze wydają fałszywe Certyfikaty COVID-19? NIL potwierdza: są sygnały. To sposób na paszport covidowy bez szczepienia

Ministerstwo Zdrowia przestrzega

Biuro prasowe MZ podkreśliło, że "resort zdrowia i Centrum e-Zdrowia odpowiadają za bezpieczeństwo wprowadzonych już danych i ich integralność w kontekście wystawianych unijnych certyfikatów covid (UCC)".

"Dokładamy starań, by wprowadzane dane były bezpieczne, zwalidowane i umożliwiały wystawianie wiarygodnych zaświadczeń w systemie UCC" - dodano.

Ministerstwo Zdrowia przekazało PAP, że nie otrzymuje sygnałów o próbach fałszowania danych na etapie ich wprowadzania.

"System powstał także po to, aby ograniczyć zjawisko obrotu sfałszowanymi dokumentami potwierdzającymi szczepienie" - zaznaczyło biuro prasowe resortu. Wskazano, że "wprowadzenie jednolitego wzoru dokumentu opartego na interoperacyjnym kodzie QR, rozpoznawalnym przez wszystkie państwa członkowskie UE i łączonym wyłącznie z jednym dokumentem wydanym na rzecz jego posiadacza, w znacznym stopniu utrudnia nielegalne praktyki w tym zakresie".

Ministerstwo w komunikacie przekazało, że jest świadome obrotu sfałszowanymi zaświadczeniami o szczepieniu - głównie w Unii Europejskiej, nie w Polsce - które są dostępne w internecie. Zwraca też uwagę, że takie działania grożą konsekwencjami karnymi dla sprzedającego i kupującego.

Pierwsze postępowanie w sprawie fałszowania paszportu covidowego

Poinformowano też, że w ostatnich dniach zostało wszczęte pierwsze śledztwo w tej sprawie.

"NFZ jest w bieżącym kontakcie ze służbami w sprawie podejrzeń o handel fałszywymi zaświadczeniami" - przekazano.

MZ nie rekomenduje praktyk posługiwania się takimi dokumentami, "ponieważ system wydawania certyfikatów w Polsce jest oparty na indywidualnych identyfikatorach dokumentów, które są poddawane weryfikacji w momencie okazania". "Potwierdzana jest także tożsamość posiadacza takiego certyfikatu. Szanse na to, że sfałszowany dokument spełni kryteria weryfikacji są niskie" - podkreślono.

Sprawdź: Paszporty covidowe - w tych krajach są obowiązkowe. Lista coraz dłuższa

Restauracje i hotele dla zaszczepionych bez lockdownu. Rząd szykuje zmianę przepisów

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum