Pikieta pod hasłem „o godne i uczciwe traktowanie fizjoterapeutów”. Poszło o władzę w KIF?

Autor: JJ • Źródło: Rynek Zdrowia03 września 2021 14:30

W piątek, 3 września, przed siedzibą Krajowej Izby Fizjoterapeutów protestowali w pikiecie przedstawiciele tego zawodu, w tym wybrani już delegaci na Krajowy Zjazd Fizjoterapeutów. Manifestacja odbyła się pod hasłami:  „ZMIENIAMY – DZIAŁAMY – RAZEM!” oraz "o godne i uczciwe traktowanie fizjoterapeutów".

Pikieta pod hasłem „o godne i uczciwe traktowanie fizjoterapeutów”. Poszło o władzę w KIF?
Pikieta fizjoterapeutów przed siedzibą KIF. Fot. OZZPF
  • Wśród uczestników piątkowej pikiety fizjoterapeutów pod siedzibą KIF byli delegaci wybrani na Krajowy Zjazd Fizjoterapeutów.
  • Kadencja władz KIF minęła, ale Krajowa Rada Fizjoterapeutów nie organizuje Krajowego Zjazdu Delegatów i nie przeprowadza nowych wyborów, tłumacząc to pandemią
  • - KIF powinna reprezentować fizjoterapeutów i ich bronić. Niestety tego nie robi - twierdzi dr Tomasz Dybek, przewodniczący OZZPF, który krytykuje władze KIF

Chcą zmian w Krajowej Radzie Fizjoterapeutów

W pikiecie przed siedzibą KIF w Warszawie wzięło udział ok. 140 osób. Ich liczba została ograniczona pozwoleniem na manifestację. Wśród uczestników pikiety byli zarówno delegaci wybrani na Krajowy Zjazd Fizjoterapeutów, związkowcy, jak również osoby niezrzeszone.

- To była inicjatywa oddolna ludzi, którzy chcą zmian w Krajowej Radzie Fizjoterapeutów i zostali delegatami na zjazd. Na nich zagłosowali wybierający ich fizjoterapeuci - mówi dr Tomasz Dybek, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii.

To nie była pikieta związkowa

Jak zastrzega dr Dybek, pikieta nie była manifestacją związkową.Byli na niej zarówno przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii jak i osoby niezrzeszone.

"Godność i uczciwość w taktowaniu fizjoterapeutów" - pod takim hasłem przebiegała pikieta.

Fizjoterapeuci posiadają własny samorząd - Krajową Izbę Fizjoterapeutów.

Jak stwierdza dr Dybek przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników FizjoterapiiKIF powinna reprezentować fizjoterapeutów i ich bronić. Niestety tego nie robi -, kadencja Krajowej Rady Fizjoterapeutów formalnie dobiegła już końca i konieczne są nowe wybory władz Izby.

- Kadencja się zakończyła, ale Rada uchwałami przedłuża jej działalność w obecnym składzie do zakończenia pandemii  - mówił  krytykując władze KIF.

Jak twierdzi rozmówca wybory do władz Izby nie odbywają się, choć "jest Ministerstwa Zdrowia, w którym wskazano, że środowisko fizjoterapeutów nie obowiązują obostrzenia dotyczące zgromadzeń i można przeprowadzić wybory do władz KIF".

"Nie chcą przeprowadzić wyborów"

Dybek nie przebierał w słowach: - Mówiąc kolokwialnie nie mają tylu delegatów, aby utrzymać swoją władzę - atakował wprost obecne władze KIF, zarzucając im, że nie chcą przeprowadzić wyborów.

Zjazd krajowy miał się odbyć 3 września, ale - jak wyjaśniały władze KIF - nie odbył ze względu na pandemię. -  W sali, gdzie mieliby się zgromadzić delegaci (332) i obsługa byłoby maksymalnie 400 osób - mówi dr Dybek, przekonując, że przepisy pozwoliłyby na przeprowadzenie zjazdu przy takiej liczbie delegatów.

Czytaj też: Wiceprezes KRF do władz związku fizjoterapeutów: zapraszamy na kawę i herbatę

Dr Dybek pozostaje w konflikcie z władzami KIF. - Związkowcy wywalczyli podwyżki od 300 do 1300 zł dla fizjoterapeutów i nie zarabiają już najniższej krajowej. Przedstawiciele KIF mówią, że podwyżek nie ma - mówi o sporze. - KIF powinna reprezentować fizjoterapeutów i ich bronić. Niestety tego nie robi - twierdzi Dybek.

OZPF podpisał się pod dokumentem wprowadzającym podwyżki wynagrodzeń fizjoterapeutów wynikające z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach. KRF uważa, że podwyżki są niewystarczające.

W sporze padają już wszystkie możliwe argumenty. Zdaniem dr Dybka KIF nie broni interesów fizjoterapeutów. Argumentem ma być prestiżowa lokalizacja siedziby KIF w centrum Warszawy.  Wystarczy porównać, ile się wydaje tu pieniędzy za ten prestiż - mówi dr Dybek, twierdząc, że siedziby innych samorządów znajdują się mniej kosztownych lokalizacjach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum