Pijemy nie tylko wodę, ale również plastik?

Autor: Radio Zet/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2018 13:59

Od dawna podejrzewano, że drobiny tworzyw sztucznych z których produkowane są plastikowe butelki, mogą przenikać do wody, którą pijemy. Okazuje się jednak, że jest ich aż dwa razy więcej niż w zwykłej kranówce. Mikrocząsteczki plastiku są obecne w 90 proc. butelkowanej wody.

Mikrocząsteczki plastiku są obecne w 90 proc. butelkowanej wody Fot. Archiwum

Potwierdziły to wyniki międzynarodowych badań przeprowadzonych w 9 krajach (USA, Chinach, Brazylii, Indiach, Indonezji, Meksyku, Libaine, Kenii i Tajlandii) przez naukowców z Fredonia State University of New York na zlecenie dziennikarzy zrzeszonych w ramach projektu OrbMedia - informuje Radio Zet.

Eksperci podkreślają, że do tej pory nie przeprowadzono bardziej kompleksowych badań w tym zakresie. Naukowcy przebadali 259 butelek wody 11 popularnych marek. Na każdy litr butelkowanej wody przypadało średnio 325 mikrocząsteczek plastiku. Tylko 17 sztuk butelek było wolnych od pozostałości tworzyw sztucznych.

Najczęściej w butelkowanej wodzie identyfikowano pozostałości poliporopylenu, z którego produkowane są plastikowe zakrętki. Były one obecne aż w 54 proc. badanych produktów. W dalszej kolejności znaleziono m.in. cząsteczki nylonu, polistyrenu, polietylenu, poli(tereftalan etylenu) PET oraz innych polimerów.

WHO nie bagatelizuje wyników tych badań. Jej rzecznik poinformował w rozmowie z The Guardian, że zlecono już dalsze kontrole i badania w celu oceny potencjalnego ryzyka dla ludzi.

Więcej: radiozet.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum