Pierwsze damy Polski i Ukrainy z wizytą w Centrum Zdrowia Dziecka. Pomogło ponad 1200 ukraińskim dzieciom

Autor: oprac. KM • Źródło: Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej05 października 2022 12:15

Pierwsze damy Polski i Ukrainy złożyły wspólną wizytę w Instytucie "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka". Placówka pomogła ponad 1200 dzieciom z Ukrainy, w tym blisko 450 w ramach opieki szpitalnej

Pierwsze damy Polski i Ukrainy z wizytą w Centrum Zdrowia Dziecka. Pomogło ponad 1200 ukraińskim dzieciom
Olena Zełenska, fot. PAP/Paweł Supernak
  • Pierwsze damy Polski i Ukrainy wspólnie odwiedziły Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka"
  • To jednocześnie ośrodek badawczy, a także szpital, w którym leczone są dzieci aż do 18. roku życia
  • Placówka pomogła ponad 1200 dzieciom z Ukrainy, w tym blisko 450 w ramach opieki szpitalnej

Centrum Zdrowia Dziecka pomaga dzieciom z Ukrainy

Pierwsze damy Polski i Ukrainy wspólnie odwiedziły Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka". Jest to "największy wysoko wyspecjalizowany szpital pediatryczny w Polsce, w którym wsparcie otrzymują najmłodsi pacjenci od urodzenia aż do 18 roku życia" - podano w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP.

- Od początku wojny w Ukrainie Instytut ratuje małych pacjentów z Ukrainy – niemal 450 dzieci znalazło wsparcie w murach szpitala, a ponad 800 otrzymało pomoc w poradniach i na Izbie Przyjęć – czytamy.

Nie tylko Centrum Zdrowia Dziecka, ale i zagraniczne placówki

Tematem rozmów Agaty Kornhauser-Dudy i Oleny Zełenskiej była pomoc dzieciom z Ukrainy i ich leczenie, a także współpraca z lekarzami i szpitalami ukraińskimi. Dyrekcja placówki, lekarze oraz m.in. prof. Piotr Czauderna, przewodniczący prezydenckiej Rady do spraw Ochrony Zdrowia, również wzięli udział w spotkaniu.

- Lekarze opowiadali o swojej codziennej pracy z małymi pacjentami, szkoleniu kolegów z Ukrainy i międzynarodowej współpracy szpitali w zakresie ewakuacji chorych dzieci z ogarniętego wojną kraju. Rozmawiano także o polsko-ukraińskiej współpracy w zakresie leczenia dzieci chorych onkologicznie i polskich konwojach humanitarnych – zorganizowanych społecznie we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP – które przywiozły najciężej chore dzieci wymagające natychmiastowej pomocy medycznej – podała Kancelaria Prezydenta RP.

Polskie szpitale pomogły łącznie 15 tys. dzieci z Ukrainy. Wielu z nich zapewniono także specjalistyczną opiekę w zagranicznych placówkach, również dzięki zaangażowaniu polskiej pierwszej damy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum