Pielęgniarka wyróżniona podwójnie w konkursie o prestiżowe stypendium królowej Szwecji
Pielęgniarka ośrodka dializ Diaverum w Gdyni Marianna Płotast została dwukrotnie wyróżniona w polskiej edycji konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Jej Królewskiej Mości Królowej Szwecji Sylwii - Queen Silvia Nursing Award (QSNA).

- Marianna Płotast została nagrodzona za projekt „AAC w demencji”,
dotyczący zastosowania komunikacji obrazkowej między personelem
placówek medycznych a osobami starszymi - Strategie wspomagania komunikacji, nazywane w skrócie AAC, to wszelkie rozwiązania umożliwiające osobom ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi łatwiejsze i skuteczniejsze porozumiewanie się
- - Mam takie ogromne poczucie, że pacjent który jest przyjmowany do szpitala jest często zasypywany różnymi informacjami i nie zawsze potrafi się w tym odnaleźć - mówi pielęgniarka
Pielęgniarka z Gdyni wyróżniona podwójnie w konkursie o Queen Silvia Nursing Award
Nagroda Pielęgniarska Królowej Szwecji to prestiżowe stypendium stworzone przez Swedish Care International. Studenci pielęgniarstwa, pielęgniarki i pielęgniarze w Polsce po raz szósty mieli szansę wziąć udział w konkursie.
Polska edycja konkursu odbywa się pod Patronatem Honorowym Ministra Zdrowia oraz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. W tym roku po raz pierwszy w historii oba wyróżnienia - przyznawane przez partnerów konkursu: Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych oraz Essity, największego na świecie producenta materiałów chłonnych - otrzymała jedna osoba, Marianna Płotast, pielęgniarka NZOZ Diaverum w Gdyni.
- Zgłosiłam się z pomysłem stworzenia bezpiecznej przestrzeni dla pacjentów z demencją w momencie hospitalizacji. Mam takie ogromne poczucie, że pacjent który jest przyjmowany do szpitala, zdiagnozowany z demencją lub nie, jest często zasypywany różnymi informacjami i nie zawsze potrafi się w tym odnaleźć - mówi pani Marianna.
Jak zaznacza, chciałaby takiemu pacjentowi pomóc, dając mu plan rutyny szpitalnej i tego co go spotka, po to żeby mógł do tego wracać w momencie, który będzie dla niego dogodny. - W momencie kiedy emocje związane z przyjęciem do szpitala opadną - podsumowuje.
Płotast została nagrodzona za projekt „AAC w demencji”, dotyczący zastosowania komunikacji obrazkowej między personelem placówek medycznych a osobami starszymi. Strategie wspomagania komunikacji, nazywane w skrócie AAC, to wszelkie rozwiązania umożliwiające osobom ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi łatwiejsze i skuteczniejsze porozumiewanie się.
Obejmują one rozwiązania uzupełniające lub zastępujące naturalną mowę cy pismo. Wśród osób potrzebujących wsparcia są osoby z zespołami, którym towarzyszy niekiedy brak mowy lub mowa jest niezrozumiała, jak w przypadku osób z Alzheimerem, demencją, po udarach i wylewach.
"To znakomite potwierdzenie tego, że siła opieki zdrowotnej to ludzie, ich kompetencje i pasja"
Rozwiązania, takie jak pomysł pielęgniarki NZOZ Diaverum, pozwalają łatwiej i skuteczniej się komunikować, a dzięki temu także lepiej funkcjonować społecznie.
- Wszyscy członkowie komisji konkursowej, w tym ja, oceniliśmy pomysł pani Marianny bardzo wysoko. Jest to wspaniała ambasadorka pielęgniarstwa. Widać, że czerpie dużo radości z wykonywanej pracy. Dla nas to ogromna radość, że młode pokolenie koncentruje się na drugim człowieku i dostrzega jego potrzeby - powiedziała Mariola Łodzińska, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, uzasadniając decyzję.
Anna Sosińska, dyrektorka ds. personalnych w Diaverum Polska, podkreśla, że projekt laureatki mocno wpisuje się w kulturę troskliwej opieki firmy (True Care).
- Jest przykładem konsekwentnej orientacji na pacjenta i działania w kategoriach poprawiania jego dobrostanu. To również znakomite potwierdzenie, że siła opieki zdrowotnej to ludzie, ich kompetencje i pasja niesienia pomocy pacjentom - zaznacza.
Wsparcie Jej Królewskiej Mości Królowej Szwecji Sylwii
Nagroda QSNA została ustanowiona w 2013 roku przez Swedish Care International jako urodzinowy prezent dla Królowej Sylwii. Wyniki konkursu ogłaszane są co roku 23 grudnia, w dniu jej urodzin.
Swedish Care International to wiodąca na rynku światowym instytucja specjalizująca się w opiece nad osobami starszymi oraz cierpiącymi na demencję. Działa w ośmiu krajach, prowadząc szkolenia i certyfikując organizacje zajmujące się seniorami.
Celem konkursu jest podkreślenie znaczenia roli pielęgniarki i pielęgniarza, wspieranie kształcenia ustawicznego oraz międzynarodowa wymiana doświadczeń w zakresie opieki pielęgniarskiej, w szczególności nad osobami starszymi i cierpiącymi na demencję. Organizatorzy chcą także pokazać, że może to być atrakcyjna i satysfakcjonująca ścieżka zawodowa.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)