Pielęgniarka stanowczo: jesteś zdrowy - nie noś maseczki, zostaw ją dla medyków!

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2020 19:25

Oficjalne zalecenia, które zostały opracowane z myślą o osobach zdrowych, nie zawierają w żadnej ze swoich części używania masek chirurgicznych. (...) personel medyczny jest codziennie narażony na bliski kontakt z potencjalnie zakaźnym pacjentem i tych masek najzwyczajniej w świecie potrzebuje - pisze Weronika Nawara, pielęgniarka, autorka bloga ''W czepku urodzona''.

Resort zdrowia też alarmuje: nie zaleca się noszenia maseczek ochronnych przez osoby zdrowe! Fot. Ministerstwo Zdrowia

Popularna blogerka podaje, że ''sytuacja dotycząca sprzętu i środków ochrony osobistej jest naprawdę kiepska''.

''Do pomocy ruszyły krawcowe i nie tylko, które starają się uszyć maski dla personelu medycznego. Tylko problem jest jeden - włókna materiałów, z których uszyte zostaną maski, nie zapewniają bezpieczeństwa, a jedynie komfort psychiczny. Nie posiadają one wymaganych atestów, które też nie zostały wymyślone od czapy. Dlatego w tej sytuacji kupowanie i używanie masek chirurgicznych przez osoby zdrowe, jest zwyczajnie samolubne i nieodpowiedzialne'' - alarmuje Weronika Nawara.

Podkreśla, że oficjalne zalecenia, które zostały opracowane z myślą o osobach zdrowych, nie zawierają w żadnej ze swoich części używania masek chirurgicznych. Kolejna kwestia to samo zakładanie, ściąganie i utylizacja maski.

''Ja wiem, że można by pomyśleć, że w budowie maski nic skomplikowanego nie ma, ale uwierzcie, że my jako personel medyczny, w trakcie studiów uczymy się na przykład jak prawidłowo zakładać i ściągać rękawiczki, co też dla osób nie znających istoty, wydawałoby się dziecinnie proste. A jednak, wszystko tworzą detale. W tej kwestii także'' - pisze ''W czepku urodzona''.

Dodaje, że zdarzyło się jej już zobaczyć na ulicy kogoś z maska założoną, ale ściągniętą poniżej nosa, bo ''ciężko się oddychało''.

''Mamy pandemię, a to nie jest czas na uczenie społeczeństwa jak używać, zakładać i ściągać maski. Teraz kiedy ciężko jest wyegzekwować prawidłowe mycie rąk, obawiam się, że użycie maseczki spowodowałoby jeszcze więcej niehigienicznych zachowań niż jej brak. Przede wszystkim - maska chroni Cię tylko przez około godzinę. Po tym czasie pod maską panuje klimat równy z tym co dzieje się w strefie równikowej w czasie trwania pory deszczowej, czyli zbiera się wilgoć, która jest idealnymi warunkami do rozwoju drobnoustrojów'' - ostrzega.

Weronika Nawara jest młodą pielęgniarką, twórczynią popularnego bloga o pielęgniarstwie ''W czepku urodzona'', który prowadzi od 2017 r. Jej wpisy na blogu i mediach społecznościowych śledzi kilkadziesiąt tysięcy obserwatorów. Swoją przygodę zawodową rozpoczęła na oddziale intensywnej terapii. Napisała książka ''W czepku urodzone. O niewidzialnych bohaterkach szpitalnych korytarzy''.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum