Piekary Śląskie: kalendarz, który wspiera niepełnosprawne dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 grudnia 2012 10:08

Podopieczni Zespołu Szkół im. Marii Grzegorzewskiej w Piekarach Śląskich zostali bohaterami kalendarza, wydanego przez nauczycielki tej specjalistycznej placówki. Na zdjęciach znalazły się m.in. dzieci, które nie potrafią mówić, ale komunikują się za pomocą gestów.

Kalendarz zytułowany "Pomagamy mówić" tłumaczy w jaki sposób ułatwić komunikację z dziećmi, które mają problemy z porozumiewaniem się z otoczeniem. Dochód ze sprzedaży kalendarza zostanie przeznaczony na zakup sprzętu, ułatwiającego dzieciom codzienne funkcjonowanie.

- Pomysł, by przygotować kalendarz, zrodził się, kiedy w naszej szkole pojawił się Kuba, który cierpi na rzadkie połączenie autyzmu i zespołu Downa i nie potrafi mówić. Kłopoty z komunikacją zawsze budzą zachowania agresywne, także autoagresywne - wyjaśniła Janina Lisiak, oligofrenopedagog w piekarskim Zespole Szkół im. Marii Grzegorzewskiej.

Jak zaznaczyła, choć Kuba nie mówi, nie znaczy to wcale, że nie potrafi komunikować się ze światem. Okazało się, że chłopiec porozumiewa się za pomocą prostych gestów - pokazuje słowa "jeszcze", "jeść", "koniec" i kilka innych.

- Kiedy mu się przyglądałyśmy i tłumaczyliśmy jego mamie co mówi, zrodził się pomysł, żeby ten niewerbalny język wykorzystać - powiedziała Lesiak. Tak właśnie powstał wyjątkowy kalendarz, adresowany do rodziców dzieci autystycznych, ale nie tylko - ma być pomocny wszystkim, którzy stykają się z dziećmi mającymi kłopoty z mówieniem i zamiast słów używają gestów.

W kalendarzu zamieszczono dwanaście fotografii. Na niektórych zdjęciach znalazły się mające kłopoty z mówieniem dzieci, na innych - ich mówiący koledzy ze szkoły. Za pomocą gestów pokazują najprostsze - ale też najpotrzebniejsze w codziennym życiu - słowa: "dom", "iść", "dziękuję", "jeszcze". Gesty, które wykorzystują dzieci, to coś pomiędzy oficjalnym językiem migowym a makatonem - uproszczoną wersją tego języka.

Po odcięciu dolnych części stron kalendarza, przekształca się on w instruktażową książeczkę.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum