Pełnia lata, czyli sezon na kleszcza

Autor: MK/Rynek Zdrowia • • 13 lipca 2013 16:57

Nie tylko komary, ale i kleszcze dają się mocno w tym roku we znaki. Praktycznie codziennie do gabinetu zabiegowego Centrum Zdrowia Tuchów zgłaszają się chorzy z prośbą o pomoc w ich usunięciu.

Pełnia lata, czyli sezon na kleszcza

W sumie w jednej tylko przychodni było już kilkadziesiąt takich przypadków. Sporo pacjentów przychodzi nawet po godzinie 18-ej, w ramach nocnej opieki zdrowotnej.

Jak wynika z zakończonego niedawno trzyletniego programu badawczego dotyczącego ryzyka ekspozycji na kleszcze na terenie Polski południowej średnio co trzeci pasożyt tego typu jest nosicielem chorób. Badania potwierdzają, że powszechny w społeczeństwie lęk przed kleszczami jest uzasadniony.

- U 29 proc. badanych kleszczy, znaleziono patogen odpowiadający za anaplazmozę. W tej chorobie po pierwszych objawach przypominających zaziębienie czy grypę, występują komplikacje ze strony układu krążenia, stawów i serca. Natomiast 21 proc. kleszczy było zakażonych krętkami wywołującymi boreliozę. Zdarza się, że jeden kleszcz jest nosicielem patogenów kilku chorób - mówi prof. Paulin Moszczyński, ekspert Akademii Zdrowia Centrum Zdrowia Tuchów

Pasożyt wgryzając się w skórę wpuszcza ślinę, w której znajdują się substancje znieczulające. Karmiąc się krwią kleszcz może wstrzykiwać bakterie roznoszonych chorób. - Przyjmuje się, że aby znacząco wzrosło ryzyko zachorowania na boreliozę kleszcz musi bytować na naszej skórze co najmniej dwanaście godzin - tłumaczy ekspert.

Przy objawach zakażenia pierwotnego, pod postacią rumienia wędrującego, czyli rozszerzających się zmian skórnych po ukłuciu kleszcza, zazwyczaj skutecznie z chorobą radzi sobie antybiotyk. W zależności od miejsca, w którym zagnieżdżą się krętki nieleczona choroba może atakować stawy, ale też mózg czy serce. Natomiast po kilku miesiącach może np. dojść do neuroboreliozy, czyli do zajęcia przez chorobę opon mózgowo-rdzeniowych. Wtedy stan wymaga hospitalizacji i intensywnego leczenia.

Więcej o boreliozie można się dowiedzieć z pogadanki poświęconej tej chorobie, jej profilaktyce i leczeniu. Można jej posłuchać na stronie www.czt.com.pl w zakładce Akademia Zdrowia.

Najgroźniejszą chorobą, którą mogą przenosić kleszcze jest zapalenie mózgu. Wyniki badań pokazały jednak, że to zagrożenie statystycznie jest najmniejsze - wirusami zakażonych jest jedynie ok. 0,1 proc. z ponad 17 tys. przebadanych kleszczy.

Dodajmy, że w Polce południowej najczęściej występuje kleszcz pospolity, najliczniej w lasach liściastych i mieszanych. Pasożyt jest najbardziej aktywny jest w godzinach rannych i późnonocnych. Kleszcze często bytują nad zbiornikami wodnymi, lubią takie środowisko ze względu na podwyższoną wilgotność, jak i na dużą liczbę żywicieli.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum