Pekao SA rozszerza obszar zainteresowań o innowacyjne badania genetyczne

Autor: money.pl/Rynek Zdrowia • • 23 stycznia 2019 09:11

Bank Pekao SA podpisał umowę o współpracy z Warsaw Genomics, spółką biotechnologiczną Uniwersytetu Warszawskiego, która tworzy innowacyjne badania genetyczne potrafiące ocenić ryzyko zachorowania na raka. Umowa została podpisana podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Pekao SA rozszerza obszar zainteresowań o innowacyjne badania genetyczne
Fot. archiwum

Warsaw Genomics zajmuje się badaniami, które pomagają całościowo określić ryzyko pojawienia się raka oraz ułatwiają jego wczesne wykrywanie i skuteczne leczenie. Dotyczy to nowotworów uwarunkowanych genetycznie, w szczególności takich odmian jak rak piersi, jajnika, prostaty czy trzustki. Zespół Warsaw Genomics kierowany jest przez specjalistów z dziedziny onkogenetyki - profesora Krystiana Jażdżewskiego oraz dr hab. Annę Wójcicką.

Jak tłumaczy prezes Pekao SA Michał Krupiński, bank podpisując umowę "chce zaangażować się w działania zmierzające do zwiększenia świadomości Polaków na temat profilaktyki nowotworowej". 

- Misją Warsaw Genomics jest znalezienie wszystkich osób szczególnie zagrożonych i uratowanie ich od przedwczesnej śmierci - mówi z kolei prof. Krystian Jażdżewski - Chcemy przebadać wszystkich Polaków. Jest to możliwe dzięki szybkiej i taniej metodologii wypracowanej w Warsaw Genomics.

Na mocy współpracy uruchomiona została akcja badań genetycznych dla pracowników banku Pekao i ich rodzin. Badania pozwalają na sprawdzenie, czy urodziliśmy się z mutacjami genów odpowiedzialnymi za powstawanie raka. Nawet co czwarty pacjent z rakiem choruje, gdyż urodził się z chorobotwórczą mutacją genetyczną. Osoby z wynikiem wskazującym na wyższe ryzyko zachorowania zostaną objęte dodatkową opieką medyczną.

Już teraz bank zakłada, że w kolejnych etapach rozwoju partnerstwa z Warsaw Genomics, oferta zostanie poszerzona i obejmie klientów oraz partnerów.

Więcej: www.money.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum