Paszport covidowy za 1 tys. zł. Wpadł gang podrabiający certyfikaty. Policja tropi klientów

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, CBŚP23 listopada 2021 07:33

Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali 11 osób zamieszanych w proceder fałszowania paszportów covidowych. Oszuści za podrobiony certyfikat COVID żądali od 1000 do 1500 zł. Śledztwo w sprawie prowadzi Prokuratura Krajowa.

  • Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali 11 osób zamieszanych w proceder fałszowania paszportów covidowych
  • Oszuści za podrobiony certyfikat COVID żądali od 1000 do 1500 zł. Fałszerze wprowadzali dane osób niezaszczepionych do systemu w charakterze osób zaszczepionych
  • Do zatrzymań doszło na terenie trzech województw. Jak informują śledczy sprawa jest rozwojowa. Funkcjonariusze ustalają m.in. osoby, które kupowały fałszywe poświadczenie zaszczepienia się
  • Czynności w sprawie są wykonywane pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie.

Paszport covidowy za 1 tys. zł. Wpadł gang podrabiający certyfikatyCOVID

Śledztwo w sprawie szajki fałszującej paszporty covidowe trwało kilka miesięcy. CBŚP wprost informuje o "zorganizowanej grupie przestępczej".

- Według ustaleń funkcjonariuszy członkowie gangu docierali do osób, które nie chciały się zaszczepić szczepionką przeciw Covid-19, ale chciały posiadać zaświadczenie potwierdzające takie zaszczepienie. Z zebranego materiału wynika, że kolejnym etapem było wprowadzenie danych „klienta” do systemu, wystawiając przy tym stosowne zaświadczenie - wyjaśniają przedstawiciele Centralnego Bura Śledczego Policji.

W ten sposób oszuści pozyskiwali i wystawiali paszporty covidowe bez szczepienia. Za taką "usługę" klienci płacili od 1000 do 1500 zł.

- Oczywiście samo zaświadczenie absolutnie nie chroniło przed chorobą o czym przekonali się niektórzy klienci ciężko „przechodząc” covid - dodają funkcjonariusze. 

Zatrzymania na terenie trzech województw

Jak relacjonują pierwsze uderzenie w szajkę nastąpiło jeszcze na początku października na terenie województwa śląskiego i lubelskiego. Wówczas zatrzymano sześć osób, w tym mężczyznę podejrzanego o zorganizowanie procederu oraz osobę wprowadzającą dane do systemu, zabezpieczono również dokumentację medyczną.

Kolejne zatrzymania miały miejsce w województwach śląskim i pomorskim, gdzie zatrzymano pięć osób. 

- Według śledczych osoby te najprawdopodobniej wyszukiwały chętnych do „zakupienia” paszportów covidowych - podaje biuro prasowe CBŚP.

Wszystkim zatrzymany przedstawiono zarzuty w Lubelskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie. To m.in. zarzuty korupcyjne, wyłudzenia poświadczenia nieprawdy i posługiwania się tym dokumentem.

- Zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej przedstawiono 8 podejrzanym, w tym jednemu mężczyźnie zarzuca się kierowanie tą grupą. Dodatkowo jedna z kobiet usłyszała zarzut fałszowania dokumentacji - informują służby. 

Sprawa - jak dodają funkcjonariusze - jest rozwojowa, policjanci wspólnie z prokuratorem ustalają m.in. osoby, które kupowały fałszywe poświadczenie zaszczepienia się.

Sprawdź: Paszport covidowy. Jak go dostać? Certyfikat COVID-19 jest obowiązkowy w wielu miejscach

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum