Parlamentarzyści dla chorych dzieci ruszają na Kilimandżaro

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2015 14:12

W czwartek (22 stycznia) ruszy wyprawa parlamentarzystów na szczyt Kilimandżaro. Beneficjentami charytatywnej akcji będą m.in. dzieci chorujące na nowotwory i znajdujące się w śpiączce - poinformowała w środę (21 stycznia) senator Alicja Chybicka (PO), zachęcając do wsparcia inicjatywy.

Parlamentarzyści dla chorych dzieci ruszają na Kilimandżaro

Uczestnicy wyprawy opłacają wyjazd z własnych pieniędzy i wykorzystują na ten cel urlop - zaznaczyła na konferencji prasowej profesor Alicja Chybicka, inicjatorka akcji "Parlament na szczyt dla dzieci".

Zgromadzone środki - powiedziała Chybicka - trafią do fundacji "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową", fundacji "Akogo?" pomagającej dzieciom po ciężkich urazach mózgu, często w śpiączce, fundacji wspierającej dzieci z niepełnosprawnościami "Promyk Słońca", fundacji "Polsat" a także do dzieci z rejonów konfliktu na Ukrainie i dzieci w Tanzanii.

Wyprawę poprowadzi Tomasz Kobielski, himalaista, zdobywca "Korony Ziemi". Kobielski przypomniał, że Kilimandżaro, najwyższa góra Afryki, wznosi się na wysokość blisko 6 tys. metrów. - Wiele godzin trekkingu - w ataku szczytowym 12 - w warunkach rozrzedzonego powietrza, to nie jest zabawa i spacer" - mówił.

Parlamentarzyści na szczycie Kilimandżaro mają stanąć 28 stycznia, powrót do Polski zaplanowano na 3 lutego.

Patronat honorowy nad wyprawą objęli marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz marszałek Sejmu Radosław Sikorski.

W wyprawie weźmie udział 45 osób, w tym posłanki: m.in. Małgorzata Niemczyk, Ligia Krajewska i Bożena Kamińska oraz senatorowie - m.in. Anna Aksamit, Witold Sitarz i Ireneusz Niewiarowski. Po powrocie parlamentarzystów ma się odbyć bal charytatywny i koncert. Każdy z uczestników poniesie koszt ok. 10 tys. zł.

W styczniu ub.r. Kilimandżaro zdobyło kilkanaście osób - w tym trzy wyleczone z białaczki przeszczepieniem szpiku, a także siedmiu dawców szpiku. Pomysłodawczynią wyprawy "Szpik na Szczyt" była himalaistka Anna Czerwińska, celem projektu - zwrócenie uwagi na problemy związane z transplantologią w Polsce. Ta wyprawa stała się inspiracją dla parlamentarzystów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum