Paradontoza: ma ją co dziesiąty Polak. Skutki mogą być groźne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 września 2017 13:21

Zazwyczaj bagatelizowana, jest groźna dla całego organizmu. Paradontoza to choroba przyzębia, na którą cierpi co dziesiąty Polak. Nieleczona może prowadzić do licznych problemów, a u kobiet w ciąży - jak mówi PAP Life dr Agnieszka Laskus - nawet do przedwczesnych porodów.

Paradontoza: ma ją co dziesiąty Polak. Skutki mogą być groźne
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Obnażenie szyjek zębowych i nadwrażliwość zębów, ruchomość zębów, krwawienie dziąseł, rozrost dziąseł czy zmieniony zapach z ust - to niektóre z objawów choroby przyzębia.

Leczenie paradontozy składa się z trzech faz - pierwsza jest leczeniem usuwającym przyczynę choroby; druga, korekcyjna, usuwa skutki; trzecia - podtrzymuje efekty leczenia.

Jest wiele konsekwencji nieleczonej paradontozy - najczęstszymi, jak podaje PAP Life stomatolog, jest osłabienie i utrata struktur otaczających zęby, co z czasem może prowadzić do ich rozchwiania, przemieszczenia, a ostatecznie utraty. Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, paradontoza może prowadzić do powikłań ogólnoustrojowych.

- Bakterie z kieszonek dziąsłowych mogą przedostawać się do krwi i przyczyniać się do tworzenia mikrozakrzepów, zmian miażdżycowych, chorób serca i układu sercowo-naczyniowego, zawałów, zaburzeń gospodarki węglowodanowej organizmu, zapaleń płuc, a u kobiet w ciąży do przedwczesnych porodów i niskiej wagi urodzeniowej noworodków - ostrzega dr Laskus.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum