PAP/Rynek Zdrowia | 01-09-2015 14:04

Papież upoważnia kapłanów do rozgrzeszenia z grzechu aborcji

Papież w liście na temat Roku Świętego ogłosił, że postanowił mimo wszelkich przeciwnych rozporządzeń upoważnić wszystkich kapłanów do rozgrzeszenia z grzechu aborcji osób, które jej dokonały, żałują tego z całego serca i proszą o przebaczenie.

W opublikowanym przez Watykan liście papież zwraca uwagę na notowany obecnie zmodyfikowany stosunek do życia i rozpowszechnioną mentalność, która doprowadziła do utraty należytej wrażliwości indywidualnej i społecznej na kwestię przyjmowania nowego życia.

- Dramat aborcji przeżywany jest przez niektóre osoby ze świadomością powierzchowną, jakby niemal nie zdawały sobie sprawy z tego, jak wielkim złem jest ten akt. Wiele innych natomiast, choć przeżywa ten moment jako porażkę, uważa, że nie mają innej drogi - stwierdził Franciszek. W tym kontekście wspomniał przede wszystkim o kobietach, które poddały się aborcji.

- Dobrze znam uwarunkowania, które doprowadziły je do podjęcia tej decyzji. Wiem, że jest to dramat egzystencjalny i moralny - zauważył.

Papież zapewnił, że spotkał wiele kobiet, które nosiły w sercu blizny pozostawione przez ten ciężki i bolesny wybór.

Franciszek zwrócił uwagę na to, że przebaczenia Bożego nie można odmówić nikomu, kto żałuje, zwłaszcza jeśli ze szczerym sercem przystępuje do sakramentu spowiedzi, by pojednać się z Ojcem.

Następnie ogłosił: Również z tego powodu postanowiłem, mimo wszelkich przeciwnych rozporządzeń, upoważnić wszystkich kapłanów w Roku Jubileuszowym do rozgrzeszenia z grzechu aborcji osób, które jej dokonały, żałują tego z całego serca i proszą o przebaczenie.

Papież zaapelował do kapłanów, by przygotowali się do tego wielkiego zadania, by potrafili łączyć słowa szczerego przyjęcia z refleksją, która pomoże zrozumieć popełniony grzech oraz wskaże drogę autentycznego nawrócenia, by pojąć prawdziwe i wielkoduszne przebaczenie Ojca.