Papież: rośnie ubóstwo sanitarne wśród najuboższych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2017 19:07

Papież Franciszek powiedział w piątek (10 lutego), że zdrowie jest prawem. W przeddzień Światowego Dnia Chorego przestrzegł przed stosowaniem "modelu przedsiębiorstwa" w służbie zdrowia.

Papież: rośnie ubóstwo sanitarne wśród najuboższych
FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

Podczas audiencji dla członków komisji do spraw działalności charytatywnej i zdrowia Konferencji Episkopatu Włoch Franciszek podkreślił, że w centrum każdego systemu opieki zdrowia musi być osoba chora, a nie pieniądze.

Papież wskazywał, że w pierwszej kolejności należy zawsze brać pod uwagę "niezbywalną godność każdej osoby ludzkiej od momentu jej poczęcia do ostatniego oddechu".

Franciszek, którego słowa przytoczył dziennik "L'Osservatore Romano" w sobotnim wydaniu, mówił, że nie można pozwalać na to, aby pieniądze dyktowały "zarówno decyzje polityczne i administracyjne, które mają zapewniać prawo do zdrowia zagwarantowane przez włoską konstytucję, jak i wybór osób, które zarządzają strukturami leczniczymi".

Zdaniem papieża "model przedsiębiorstwa", stosowany "w sposób bezkrytyczny" w służbie zdrowia, rodzi "ryzyko produkowania odrzutów ludzkich". - Promuje bowiem - dodał - postawy, które mogą prowadzić wręcz do spekulowania ludzkimi nieszczęściami.

- Optymalne wykorzystywanie zasobów oznacza, że trzeba ich używać w sposób etyczny i solidarny, a nie wykluczać najsłabszych - oświadczył Franciszek.

Zwrócił też uwagę na "rosnące ubóstwo sanitarne wśród najuboższych warstw społecznych, wynikające z trudności w dostępie do leczenia".

W związku z sobotnimi obchodami Światowego Dnia Chorego na profilu papieża na Twitterze zamieszczono jego słowa: "Bądźmy bliscy braciom i siostrom, którzy przeżywają doświadczenie choroby, oraz ich rodzinom".

Sylwia Wysocka (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum