Państwo wypłaca zasiłki rodzinom ofiar katastrofy

Autor: AK/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2010 18:28

Kolejne rodziny zmarłych w katastrofie smoleńskiej otrzymują pomoc finansową z budżetu państwa.

– Koordynatorzy w województwach są w stałym kontakcie z bliskimi ofiar. Do tej wojewodowie wypłacili zasiłki 64 osobom – informuje portal rynekzdrowia.pl Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jak tłumaczy rzecznik, pomoc finansowa jest na bieżąco udzielana pozostałym rodzinom. Każda z nich otrzymuje 40 tys. zł. Bliscy ofiar sami określają kiedy i w jaki sposób pieniądze mają być przekazane – na konto bankowe czy do rąk własnych. Numery kont do wypłaty zasiłków są stopniowo podawane przez rodziny.

Pomoc finansowa została przyznana na podstawie uchwały Rady Ministrów przyjętej 12 kwietnia br. W sumie na zasiłki dla osób, które straciły swoich najbliższych w katastrofie pod Smoleńskiem rząd przyznał ponad 3,8 mln złotych.

Rząd pokryje również koszty uroczystości żałobnych oraz koszty związane z pogrzebem osób, które zginęły w katastrofie samolotu. Zgodnie z uchwałą z 13 kwietnia br. Rada Ministrów przeznaczyła na ten cel 20 mln złotych. Rząd będzie również rozpatrywał wnioski o przyznanie rent specjalnych. W pierwszej kolejności otrzymają je uczące się dzieci i młodzież oraz niepracujący małżonkowie ofiar katastrofy.

Oprócz wymienionej pomocy dodatkowe świadczenia otrzymają rodziny m.in. pracowników cywilnych, żołnierzy. Osobne świadczenia zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa są wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum