×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

"Pan doktor i Bóg" - nowa książka o Marku Edelmanie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia28 marca 2012 08:45

"Pan doktor i Bóg. Marek Edelman: bohaterski, genialny, nieznośny" - taki tytuł nosi nowa książka o Marku Edelmanie, której autorki - Violetta Ozminkowski i Magdalena Olczak - zebrały wspomnienia przyjaciół ostatniego przywódcy powstania w warszawskim getcie.

"Pan doktor i Bóg" - nowa książka o Marku Edelmanie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Autorki zajęły się przede wszystkim powojennym życiem Edelmana, tym, jak uczestnik powstania w warszawskim getcie odnalazł się w zwyczajnym życiu. Po wojnie nie wyjechał z Polski, w 1946 na stałe zamieszkał w Łodzi, został kardiologiem. Razem z prof. Janem Mollem - pionierem leczenia zawałów serca w Polsce - opracował metodę przeprowadzania operacji kardiologicznych w stanie rozległego zawału.

Jego współpracownicy z łódzkich szpitali wspominają, że na oddziale Edelman miał absolutny posłuch. Nie cierpiał biurokracji, nie liczyło się dla niego ubezpieczenie, tylko dobro pacjenta. Nie podobało mu się, że w nowoczesnej medycynie coraz częściej maszyny decydują za lekarza, był zwolennikiem obserwacji, kontaktu z pacjentem.

Rzadko mylił się w swoich diagnozach, w książce opisanych jest kilka przypadków, gdy jego intuicja wyprzedziła nawet wystąpienie znaczących objawów choroby. Dla pacjentów był empatyczny, ciepły i wyrozumiały, dla współpracowników - ostry i wymagający.

Marek Edelman zmarł 2 października 2009 roku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum