Pakistan: mieszkańcy pomagają szpitalom

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2015 15:50

Już ponad 1000 osób zmarło na skutek fali upałów na południu Pakistanu. Na pomoc obleganym szpitalom ruszyli zwykli mieszkańcy, dostarczając im podstawowe artykuły.

Pakistan: mieszkańcy pomagają szpitalom

- Bilans ofiar śmiertelnych przekroczył 1000 i może sięgnąć 1500 osób - poinformował Anwar Kazmi z Edhi Foundation, największej pakistańskiej organizacji charytatywnej. Poprzedni bilans mówił o 838 ofiarach śmiertelnych. Według agencji AFP zmarło już 1079 osób.

Jak dodał Kazmi, wciąż przybywa ciał osób zmarłych na skutek temperatur sięgających w ostatnich 45 stopni Celsjusza; z braku miejsca w kostnicach zwłoki są układane na podłodze, jest problem z przechowywaniem ich w odpowiednio niskiej temperaturze.

W czwartek (25 czerwca) temperatura w 22-milionowym Karaczi, największym mieście i gospodarczej stolicy Pakistanu, ma wynieść 38 st. C przy zachmurzeniu 75 proc. nieba.

Dzień wcześniej słupek rtęci spadł po raz pierwszy od piątku dzięki bryzie znad oceanu i wiatrom zapowiadającym okres monsunowy; wcześniej temperatury sięgały 45 st. C. Obecna fala upałów uznawana jest w Karaczi za najgorszą od 1981 r. Meteorolodzy od kilku dni zapowiadają deszcze, ale na razie nie odnotowano większych opadów.

Od środy liczba pacjentów przyjmowanych w szpitalach powoli spada, władze ostrzegają jednak, że bilans ofiar może wzrosnąć, bo wiele osób jest w stanie krytycznym. Do szpitali w Karaczi trafiło dotychczas blisko 80 tys. ludzi z objawami odwodnienia organizmu i udaru cieplnego.

Oblegane przez chorych szpitale wzywają lekarzy stażystów na dodatkowe dyżury i apelują o podstawowe artykuły, takie jak nosze czy prześcieradła.

Dekady zaniedbań ze strony zmieniających się rządów cywilnych i wojskowych reżimów sprawiły, że sytuacja w służbie zdrowia i edukacji jest daleka od zadowalającej. Na ratunek szpitalom ruszyli zwykli mieszkańcy Karaczi; wiele publicznych placówek podało, że ludzie przekazują im potrzebne przedmioty i wodę z lodem.

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum