Pacjent w szpitalu. RPP przypomina najważniejsze zasady skierowania i hospitalizacji

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/RPP.gov.pl17 października 2022 20:30

Kto kieruje na leczenie szpitalne? Jakie są zasady przyjęcia do lecznicy? Kiedy szpital gwarantuje transport do innej placówki? Na te i inne pytania odpowiedzi udzielił Rzecznik Praw Pacjentów.

Pacjent w szpitalu. RPP przypomina najważniejsze zasady skierowania i hospitalizacji
Przyjęcia do szpitala planowane i nagłe. Kiedy skierowanie? Fot. Shutterstock
  • Jaki lekarz kieruje na leczenie szpitalne? Jakie są zasady przyjęcia do szpitala? Kiedy szpital gwarantuje transport do innej placówki?
  • Jakie leki i badania szpital gwarantuje nieodpłatnie w trakcie leczenia?
  • Na te i inne pytania odpowiedzi udzielił Rzecznik Praw Pacjentów

Zasady i rodzaje skierowań i przyjęć do szpitala

Gdy chory wymaga leczenia szpitalnego, jest kierowany do szpitala zarówno przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, jak i specjalistę - informuje Rzecznik Praw Pacjenta, wyjaśniając podstawowe zasady skierowania i przyjęcia do szpitala.

Jak wyjaśnia, przyjęcie do szpitala może być:

1. Planowane, czyli na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza. Oryginał skierowania należy dostarczyć do szpitala w ciągu 14 dni roboczych od dnia wpisu na listę oczekujących.

Skierowanie można dostarczyć: osobiście, przez osobę trzecią lub wysłać je pocztą. E-skierowanie nie wymaga dostarczania. Szpital zobaczy je automatycznie.

Odsyłanie pacjentów, którzy mają już skierowanie do szpitala, by zarejestrowali się ponownie, tym razem w poradni przyszpitalnej i tam uzyskali kolejne skierowanie do szpitala, nie ma podstaw prawnych.

2. Nagłe, czyli stanach nagłego pogorszenia stanu zdrowia, bez konieczności posiadania skierowania. Przyjęcie do szpitala musi nastąpić niezwłocznie, by ratować życie i zdrowie. Czasami szpital nie ma takiej możliwości, ponieważ np. nie dysponuje odpowiednim sprzętem albo w jego strukturze nie ma oddziału zajmującego się danym problemem zdrowotnym.

Wówczas jest zobowiązany zapewnić transport medyczny do właściwego szpitala. Jeśli nie ma możliwości przyjęcia Cię do szpitala w dniu zgłoszenia, trafisz na listę oczekujących.

W razie pogorszenia się Twojego stanu zdrowia i konieczności wcześniejszego (niż w ustalonym terminie) leczenia, ustalany jest nowy termin przyjęcia do szpitala.

Jakie nieodpłatne badania diagnostyczne i leki?

Pacjent, który został przyjęty na oddział szpitalny, będzie leczony w takim zakresie, jaki wynika z oceny jego stanu zdrowia oraz wskazań medycznych. Podczas leczenia szpital ma obowiązek zapewnić bezpłatne badania diagnostyczne, leki i wyroby medyczne oraz środki pomocnicze.

Po zakończeniu leczenia szpitalnego oraz w przypadku udzielenia pomocy w szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć, stosownie do stanu zdrowia, pacjent otrzyma:

- kartę informacyjną

- skierowania na świadczenia zalecone w karcie informacyjnej

- recepty na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne

- zlecenia na wyroby medyczne, zalecone w karcie informacyjnej

- zlecenia na transport sanitarny lub transport zgodnie z przepisami ustawy.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum