Pacjenci pytają o kurację sanatoryjną z NFZ

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 06 sierpnia 2018 08:38

Osoby zainteresowane wyjazdem na kurację sanatoryjną z dofinansowaniem NFZ nurtują różne pytania. Najczęściej zadawane to: czas ważności skierowania, jak długo jest ważne poszpitalne skierowanie na leczenie uzdrowiskowe i w jakim terminie od wystawienia trzeba je przesłać do NFZ ?

Uzdrowisko Busko-Zdrój. Fot. strona internetowa uzdrowiska.

Nie ma wyznaczonych dat ważności skierowania poszpitalnego ani czasu przysłania skierowania do NFZ - informuje Fundusz. Natomiast wszystkie decyzje związane z konsultacją medyczną dotyczącą skierowania na leczenie uzdrowiskowe podejmuje lekarz konsultant zatrudniony w oddziale wojewódzkim NFZ na podstawie dostarczonej dokumentacji medycznej, wywiadu umieszczonego w skierowaniu i wyników badań pacjenta. 

Skierowanie po wpływie do Funduszu zostaje zarejestrowane w systemie komputerowym i otrzymuje indywidualny numer rejestru. W oddziale Funduszu skierowanie ocenia lekarz specjalista, który może poprosić lekarza kierującego na leczenie uzdrowiskowe o dodatkowe badania lub konsultacje, np. konsultację kardiologiczną. Skierowanie, które zawiera braki formalne, zwracane jest lekarzowi, który je wystawił w celu uzupełnienia.

Jeżeli złożone do oddziału Funduszu skierowanie w okresie 18 miesięcy, licząc od dnia jego wystawienia, nie zostanie zrealizowane, Narodowy Fundusz Zdrowia odsyła skierowanie do lekarza, który je wystawił celem weryfikacji (aktualizacji). Lekarz w ciągu 30 dni dokonuje weryfikacji skierowania i w przypadku pozytywnej weryfikacji odsyła je do NFZ. Pacjenci ze skierowaniami po weryfikacji wyjeżdżają w pierwszym wolnym terminie, o ile ich skierowania zostaną pozytywnie zaopiniowane przez lekarza NFZ.

Więcej: www.dzienniklodzki.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum