PPWIS: jakość wody dobra, ale lepiej unikać kontaktu z wodą z Wisły i z Zatoki Gdańskiej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 września 2019 11:33

W związku z awaryjnym zrzutem ścieków do Wisły, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny poinformował w piątek (13 września), że nadal apeluje o prewencyjne unikanie kontaktu z wodą z Wisły i z wodami Zatoki Gdańskiej od Stogów do Mikoszewa.

PPWIS: jakość wody dobra, ale lepiej unikać kontaktu z wodą z Wisły i z Zatoki Gdańskiej
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Pomimo tego, że jakość wody w badanym zakresie, odpowiada wymaganiom sanitarnym - rekomendowanym dla wody w miejscach kąpielisk - Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny poinformował w piątek, że nadal apeluje o prewencyjne unikanie kontaktu z wodą z Wisły oraz wodami Zatoki Gdańskiej od miejscowości Stogi do miejscowości Mikoszewo, w celach rekreacyjnych oraz socjalno-bytowych.

W związku ze zrzutem ścieków do Wisły po awarii kolektorów w Warszawie, we wtorek zostały pobrane do badań próbki wody z Zatoki Gdańskiej, z miejsc, gdzie zwykle organizowane są kąpieliska. Badania wykonało akredytowane laboratorium sanepidu w Kwidzynie. W czwartek i piątek poinformowano o ich wynikach. - Jakość wody w badanym zakresie, tj. na obecność bakterii Escherichia coli oraz bakterii z grupy Enterokoków, odpowiada wymaganiom sanitarnym, rekomendowanym dla wody w miejscach, w których zwykle organizowane są kąpieliska - podał PPWIS.

Kolejne próbki wody do badań zostaną pobrane 17 września.

Wcześniej, w próbce wody z Zatoki Gdańskiej, pobranej do badań w dniu 6 września z kąpieliska na Stogach (nr 26) stwierdzono nieznaczne przekroczenie normy dla obecności bakterii Escherichia coli. Natomiast liczba bakterii z grupy Enterokoków odpowiadała wymaganiom sanitarnym rekomendowanym dla wody w kąpieliskach. Po otrzymaniu wyników tych badań, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zaapelował o unikanie kontaktu z wodą z Wisły oraz wodami Zatoki Gdańskiej od miejscowości Stogi do miejscowości Mikoszewo.

Do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka" doszło we wtorek, 27 sierpnia, i w środę, 28 sierpnia. W jej efekcie nieczystości są zrzucane do Wisły - do rzeki trafiało 3 tys. litrów nieczystości na sekundę.

Marcin Szywała (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum