PPOZ: jak zdrowo przejść przez rok szkolny

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 31 sierpnia 2017 11:18

Dorośli powinni stworzyć dzieciom jak najlepsze warunki do zdrowego rozwoju podczas  miesięcy spędzonych nad książkami - mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia i jako lekarz rodzinny udziela rodzicom kilku rad tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego.

PPOZ: jak zdrowo przejść przez rok szkolny
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Już za kilka dni w polskich szkołach zabrzmi pierwszy dzwonek. - Nowy rok szkolny to wyzwanie nie tylko dla uczniów, ale także dla nauczycieli, rodziców i opiekunów mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

I proponuje rodzicom, by pamiętali, że dziecko się uczy, ale oni pilnują. Także tego, by nauka szła w parze ze zdrowiem.

Stąd kilka porad od lekarza rodzinnego:

1. Przed wyjściem do szkoły dziecko powinno zjeść odpowiedni posiłek. Śniadanie to podstawa!

2. W tornistrze zawsze powinno się znaleźć drugie śniadanie, urozmaicone warzywami i owocami. Jabłko, czy kanapka z sałatą wzbogaci organizm dziecka w niezbędne składniki. Pamiętajmy - jesień to okres obniżonej odporności.

3. Tornister nie może być za ciężki. Codziennie warto sprawdzić, czy jest w nim tylko to, co konieczne.

4. Ubiór dziecka powinien być dostosowany do panujących warunków. Zimą czapka i ciepła kurtka. Najlepsza metoda "na cebulkę" - chroni przed przegrzaniem i zmarznięciem.

5. Nauka to nie tylko siedzenie nad książkami. Odrabianie lekcji powinno być urozmaicone zabawą, a przede wszystkim ruchem na świeżym powietrzu.

6. Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych dziecko powinno aktywnie uczestniczyć w lekcjach wychowania fizycznego. Nieuzasadnione zwolnienie z wf-u szkodzi jego zdrowiu (skrzywienia kręgosłupa, wady postawy, brak kondycji).

7. Najlepszym odpoczynkiem jest zdrowy sen. Dziecko nie powinno zarywać nocy. Wypoczęty umysł uczy się szybciej.

8. Należy pozwolić dzieciom na rozwijanie swoich zainteresowań, ale nie należy przeciążać ich nadmiarem zajęć dodatkowych.

9. W szkole dziecko po raz pierwszy może spotkać się z wieloma niebezpiecznymi sytuacjami. Drogi rodzicu - ostrzegaj swoje dziecko przed nieznajomymi, zabraniaj przyjmowania podejrzanych słodyczy lub innych rzeczy. Narkotyki i dopalacze są wszędzie!

10. Wywiadówka to obowiązek każdego rodzica. Nie unikaj zebrań. Bądź w stałym kontakcie z wychowawcami.

- Powrót do szkoły nie musi wcale oznaczać tylko i wyłącznie ciężkiej pracy, stresu i ogromnego wysiłku. Jeśli stworzymy dzieciom bezpieczny dom, zagwarantujemy opiekę i zainteresowanie, one będą uczyły się chętniej, łatwiej, a my dorośli będziemy dumni z ich osiągnięć - mówi Bożena Janicka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum