PMM apeluje o pomoc Albańczykom poszkodowanym w trzęsieniu ziemi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 listopada 2019 18:39

Polska Misja Medyczna (PMM) uruchomiła zbiórkę na pomoc Albańczykom poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi. Pieniądze mają być przeznaczone na zakup leków oraz namiotów dla pozbawionych domu rodzin.

PMM apeluje o pomoc Albańczykom poszkodowanym w trzęsieniu ziemi
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Polska Misja Medyczna w komunikacie przesłanym PAP zwraca uwagę, że liczba ofiar trzęsienia ziemi w Albanii wzrosła do 50 osób. Ok. 800 zostało rannych.

Organizacja przytacza relację Renisy Beqiri, jednej z mieszkanek Durres, które szczególnie ucierpiało w wyniku kataklizmu. "Sytuacja mieszkańców spowodowana trzęsieniem ziemi jest bardzo trudna pod względem bytowym, jak i psychicznym. Lekarze, psychologowie, pracownicy socjalni, ale też zwykli ludzie z Albanii, Kosowa, Macedonii pomagają jak mogą" - wskazuje Beqiri.

"To okropna sytuacja. Ludzie cierpią, są zaniepokojeni i spanikowani. Czują się niepewnie i odmawiają wyprowadzki z mieszkań, ponieważ chcą pozostać blisko swoich domów, mimo że są kompletnie zdewastowane. Dzieci są przerażone i zaniepokojone drżeniem ziemi. W tej chwili, kiedy rozmawiamy, czuję kolejny wstrząs, wraca od czasu do czasu i waha się od 2 do 4 stopni w skali Richtera. Z powodu pogody sytuacja się pogarsza. Zeszłej nocy przez Durres przeszła wichura. Rząd przekazał ludziom dodatkowe namioty, gdzie mogą się zatrzymać, ale to nie wystarcza. Prosimy o pomoc i wierzymy, że razem z pomocą innych krajów przetrwamy" - apeluje Beqiri.

Polska Misja Medyczna uruchomiła zbiórkę na pomoc poszkodowanym Albańczykom. Pieniądze mają być przekazane na zakup leków oraz namiotów dla pozbawionych domu rodzin. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej: www.pmm.org.pl/pl/akcja-ratunkowa-w-albanii-None/.

W wyniku trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,4, które nawiedziło kraj ok. godz. 4 nad ranem we wtorek, szczególnie ucierpiało miasto Durres nad Adriatykiem oraz okolice najbliższe epicentrum wstrząsu, które znajdowało się ok. 30 km na północny zachód od Tirany, w tym miejscowość Thumane.

Premier Albanii Edi Rama poinformował, że ok. 700 budynków w Durres i ponad 235 w Tiranie zostało poważnie uszkodzonych. Wiele budynków zawaliło się. "Nadchodzą dla nas ciężkie czasy nieustannej pracy, by przywrócić życie do normalności" - wskazał Rama. Przekazał, że zaapelował do społeczności międzynarodowej o pomoc w odbudowie, i obiecał, że osoby, które straciły domy, w ciągu roku zamieszkają "w lepszych warunkach niż przed trzęsieniem".

Ok. 2 tys. mieszkańców Durres i Thumane zostało tymczasowo zakwaterowanych w hotelach, szkołach i halach sportowych.

Albania znajduje się w strefie podatnej na trzęsienia ziemi, którą co kilka dni nawiedzają wstrząsy, choć większość z nich nie jest odczuwalna. Jest to jedno z najtragiczniejsze w skutkach trzęsienie ziemi w historii Albanii; w 1979 roku w podobnej tragedii zginęło tam 40 osób.

Karolina Kropiwiec

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum