PFRON zachęca osoby z SM do podejmowania pracy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 kwietnia 2014 16:38

Aż 70 proc. chorych na stwardnienie rozsiane przechodzi na rentę w ciągu dwóch lat od postawienia diagnozy, choć większość z nich twierdzi, że dzięki pracy nie czują się jak obywatele drugiej kategorii - podkreśla PFRON, który pomaga pacjentom z SM w powrocie na rynek pracy.

Do listopada Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych prowadzi projekt "Wsparcie osób ze stwardnieniem rozsianym (SM), w tym z niepełnosprawnościami sprzężonymi, na rynku pracy", do którego zaprasza osoby chore na SM posiadające orzeczenie o niepełnosprawności i niepracujące, a także ich rodziny.

PFRON przekonuje, że osoby chore na SM chcą funkcjonować tak jak osoby zdrowe - zakładać rodziny i pracować. Rzadko jednak mają taką możliwość - powodem jest nie tylko stan zdrowia, ale postawa samych chorych i pracodawców.

Potwierdzają to badania przeprowadzone w ramach kampanii "SM - Walcz o siebie" realizowanej m.in. przez PTSR. Jedna z organizatorek kampanii Malina Wieczorek podkreśla, że dla blisko połowy chorych po postawieniu diagnozy praca staje się ważniejsza niż wcześniej - pomaga zachować aktywność i zapomnieć o chorobie.

Badania pokazują też, że 88 proc. społeczeństwa uważa, że osoby z SM powinny decydować się na rozwijanie kariery zawodowej. - To są jednak tylko deklaracje. W pogłębionych wywiadach okazuje się, że istnieje obawa, zwłaszcza ze strony pracodawców, przed dłuższymi zwolnieniami lekarskimi i radzeniem sobie z obowiązkami. Eliminacja tego strachu jest możliwa tylko przez pokazywanie, że choroba pozwala normalnie funkcjonować - przekonuje Wieczorek.

Badania potwierdzają, że chorzy na SM postrzegani są jako osoby, które powinny zrezygnować z normalnego życia i "bardziej się oszczędzać". Nic dziwnego, że sami często wycofują się z życia zawodowego i nie czują motywacji do podjęcia pracy.

W praktyce część osób przechodzi na rentę od razu po postawieniu diagnozy (70 proc. w ciągu dwóch lat), choć praca mogłaby być dla nich formą rehabilitacji, ponieważ pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.

W ramach projektu PFRON oferuje m.in. wsparcie prawne, psychologiczne, szkolenia, warsztaty oraz staże. Uczestnicy spotykają się ze specjalistami różnych dziedzin, wspólnie z doradcą zawodowym i psychologiem opracowują ścieżkę zawodową. Mogą uczestniczyć w wyjazdowych warsztatach aktywizacji zawodowej i społecznej, w szkoleniach i kursach językowych, nauczyć się zawodu w trakcie praktyk. Osoby zainteresowane podjęciem nauki mogą liczyć na wsparcie finansowe - np. opłatę czesnego, sfinansowanie kursów przygotowujących do egzaminów, zakup książek i pomocy naukowych. Równolegle pośrednicy pracy zatrudnieni w różnych regionach kraju prowadzą rozmowy z pracodawcami i poszukują ofert pracy dla uczestników.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum