PFRON: większość niepełnosprawnych może pracować
Większość niepełnosprawnych może pracować, niewiele jest dysfunkcji, które wykluczają z rynku pracy - przekonywał prezes PFRON Wojciech Skiba na konferencji podsumowującej projekt, dzięki któremu pracę znalazło blisko 500 osób z niepełnosprawnością ruchową.

Jak wynika z danych PFRON, ponad 2 mln osób niepełnosprawnych jest zdolnych do pracy, jednak zaledwie co siódma z nich pracuje. Przygotowanie ich do wejścia na rynek pracy było celem projektu "Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy", który podsumowano w środę (15 lutego) na konferencji "Renta czy praca?".
Jak poinformował Skiba, dzięki projektowi prawie 500 osób znalazło pracę. Jego zdaniem, jest bardzo niewiele dysfunkcji, które wykluczają z rynku pracy. Podkreślił, że współcześnie technologie rozwijają się w takim tempie, że to, co jeszcze niedawno było niemożliwe, dziś staje się realne, a dzięki nowoczesnym rozwiązaniom coraz więcej niepełnosprawnych, do niedawna niebędących w stanie podejmować wielu aktywności, może być aktywnych.
Przekonywał, że niepełnosprawni powinni pracować, najlepiej na otwartym rynku pracy, a nie zakładach pracy chronionej, ponieważ dzięki temu czują się bardziej wartościowi, niezależni, mają kontakt z ludźmi.
Zapewnił, że PFRON będzie dalej realizować projekty w tej formule.
Jak podaje Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, w 2010 r. aktywnych zawodowo było 25,9 proc. osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym. Pracowało 29,9 proc. osób w wieku produkcyjnym z orzeczonym lekkim stopniem niepełnosprawności, 21 proc. z umiarkowanym i 7,9 proc. ze znacznym.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)