PFRON ogłosił zwycięzców w konkursie "Otwarte drzwi"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 listopada 2019 15:00

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wybrał w środę (27 listopada) najlepsze prace magisterskie i doktorskie poświęcone tematyce niepełnosprawności. List do uczestników i organizatorów konkursu skierował premier Mateusz Morawiecki.

PFRON ogłosił zwycięzców w konkursie "Otwarte drzwi"
Nagrodzeni zostali m.in. autorzy prac poświęconych osobom niewidomym Fot. Archiwum

Premier w liście odczytanym przez minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlenę Maląg podkreślił, że sztandarowym celem konkursu jest promowanie integracji społecznej. Dodał też, że "dzięki tej inicjatywie pojawiają się nowe idee, upowszechniane są nowatorskie rozwiązania i zwiększa się społeczne zainteresowanie niepełnosprawnością". Premier zauważył także, że "młodzi naukowcy biorący udział w konkursie mają szansę na zaprezentowanie efektów swoich badań dających nadzieję na poprawę funkcjonowania niepełnosprawnych w życiu społecznym i zawodowym".

Sama minister podkreśliła, że konkurs wspiera osoby niepełnosprawne i jest wieloaspektowym podejściem, które ma służyć drugiemu człowiekowi. Natomiast prezes PFRON Krzysztof Michałkiewicz zaznaczył, że to doskonała formuła tworzenia nowej jakości oraz perspektyw w myśleniu o niepełnosprawności i rehabilitacji.

Konkurs "Otwarte drzwi" organizowany jest od 2003 roku z myślą o osobach z niepełnosprawnością.

Nagrodę główną z zakresu rehabilitacji społecznej otrzymała Katarzyna Frączek za pracę "Zasoby oraz poczucie piętna i dyskryminacji osób chorujących psychicznie korzystających ze środowiskowych metod wsparcia".

W kategorii rehabilitacji medycznej nagrodzono Aleksandrę Bawolską-Piszczatowską za pracę magisterską "Rodzice dziecka zagrożonego niepełnosprawnością -(nie)obecność wsparcia". Natomiast w kategorii rozwiązania technologiczne służące osobom z niepełnosprawnościami nagrodę otrzymała Nadzya Avizhych za pracę na temat adaptacji geograficznego atlasu Białorusi dla osób słabowidzących i niewidomych".

Nagrodę otrzymała również najlepsza praca doktorska pt. "Świat po omacku. Społeczne i kulturowe ramy relacji, praktyk i odczuć osób niewidomych". Autor pracy, Kamil Pietrowiak, otrzymał honorarium w wysokości 8 tys. zł.

Łączna kwota przyznanych w konkursie nagród to 44 tys. zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum