PFRON o projekcie staży dla niepełnosprawnych w administracji publicznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 maja 2013 16:14

Staż w administracji publicznej dla około 200 niepełnosprawnych z całego kraju to cel realizowanego kosztem blisko 5 mln zł projektu współfinansowanego ze środków unijnych. Staż potrwa trzy miesiące i będzie płatny - 1450 zł brutto - poinformował prezes PFRON.

PFRON o projekcie staży dla niepełnosprawnych w administracji publicznej
- Około 2 mln osób niepełnosprawnych w Polsce jest w wieku, w którym ludzie pozostają czynni zawodowo, ale tylko ponad 500 tys. pracuje - poinformował prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Wojciech Skiba.

Jego zdaniem nowy program zwiększy szanse osób niepełnosprawnych na zatrudnianie w administracji publicznej - skłoni (być może) do zatrudniania niepełnosprawnych i dawania tym samym dobrego przykładu innym. Skiba dodał, że w PFRON pracuje 12 proc. osób niepełnosprawnych, czyli dwa razy więcej niż wynika to z przepisów (polskich pracodawców obowiązuje wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6 proc. ogółu zatrudnionych).

- Najważniejsze jest przełamanie pewnych barier i stereotypów. Mamy w kraju np. sądy rejonowe, w których wspomniany wskaźnik zatrudnienia wynosi 15 proc. i takie, w których wskaźnik ten wynosi zero - przypomniał Skiba. Zdaniem prezesa PFRON, takie dane wskazują, że "nie charakter pracy jest barierą w zatrudnianiu, ale podejście kadry kierowniczej urzędów".

Jak poinformowała dr Anna Żebrak z Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego, celem projektu jest wsparcie osób niepełnosprawnych w znalezieniu zatrudnienia oraz przygotowanie ich do odbycia trzymiesięcznego płatnego stażu rehabilitacyjnego w jednostkach administracji publicznej i w organach im podległych. Do dyspozycji uczestników programu będą m.in. doradcy zawodowi.

Liderem projektu "Staż w administracji publicznej" jest PFRON, a Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego - partnerem odpowiadającym za część organizacyjną.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum